Kwarantanna
Źródło: Obraz Tumisu z Pixabay

Zmiany dotyczące kwarantanny dla podróżnych wracających do Polski

1 Kwietnia 2021

Zmiany dotyczące kwarantanny dla podróżnych wracających do Polski ze strefy Schengen i z poza strefy Schengen zostały wprowadzone 30 marca bieżącego roku.

Kwarantanna po powrocie do Polski będzie się odbywała na nowych zasadach. Podczas specjalnej konferencji prasowej rzecznik rządu i sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury wyjaśnili, że zasady dotyczące izolacji będą podzielone na dwa obszary: Schengen i non-Schengen.

Zasady dotyczące kwarantanny zostały ujednolicone dla podróżnych przekraczających granice lotniczą oraz lądową. Wszyscy przybywający ze strefy Schengen muszą odbyć izolację, z której może zwolnić wynik negatywny testu na COVID-19 .
Osoby wracające do Polski ze strefy non-Schengen będą musiały poddać się kwarantannie bez wyjątków.

Wjazd do Polski ze strefy Schengen

Osoby przekraczające polską granicę w strefie Schengen aby uniknąć kwarantanny powinni okazać wynik negatywny testu na obecność Covid-19. Wykonać go trzeba do 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Ważne będą test antygenowe i PCR. Jest to dobra wiadomość dla podróżnych, gdyż test antygenowy jest zdecydowanie tańszy niż test PCR. Z kwarantanny podróżnych zwalnia również test wykonany już po przyjeździe do Polski. Nowe zasady obowiązują podróżnych ze wszystkich środkach transportu - również pieszych. Przypomnijmy, że do tej pory na izolację musiały iść tylko osoby podróżujące transportem zbiorowym (z wyjątkiem wyjątkowych przepisów na granicach z Czechami i Słowacją).

Wjazd do Polski spoza strefy Schengen - obowiązkowa kwarantanna

Nowe zasady dotyczą również podróżnych przyjeżdżających do naszego kraju z tzw. strefy non-Schengen, czyli krajów nienależących do wspólnoty. W tym przypadku każdy podróżny musi poddać się kwarantannie i z kwarantanny nie zwalnia test zrobiony przed przyjazdem. Jedyną możliwością szybszego zakończenia kwarantanny jest wykonanie badania na Covid-19 już na terenie naszego kraju i zgłoszenie negatywnego wyniku testu do sanepidu. W tym przypadku respektowane są zarówno wyniki testu PCR, jak i testu antygenowego.

Źródło: gov.pl

Następny artykuł