woda potok góry
Źródło: archiwum własne Beata Krokowska

Zmiana jest procesem

5 Sierpnia 2020

Czy możliwa jest zmiana w trybie instant? W poradnikach czy książkach dotyczących rozwoju możemy znaleźć rozmaite podejścia i zalecenia, dzięki którym w życiu pojawią się oczekiwane zmiany. Często opisywane są techniki czy ćwiczenia, po których od razu coś ma się wydarzyć.

Nigdy nie spotkałam się z jednym podejściem, zaleceniem, techniką, które byłoby wystarczająco transformujące czy holistyczne by być podstawą faktycznej przemiany. Dopiero otwarcie się na proces zmian, poszukiwanie różnych inspiracji daje przestrzeń do tego, by zmiany faktycznie się rozpoczęły.

Nagłe olśnienia czy wglądy mogą być momentami przełomowymi, ale żeby mogły wpływać na zmianę funkcjonowania na co dzień, konieczna jest codzienna świadoma praca nad danym aspektem, aż w mózgu wytworzą się nowe połączenia nerwowe i zmiana się utrwali. Wprowadzę tu bardzo przydatne pojęcie neuroplastyczności mózgu - przez całe swoje życie człowiek może uczyć się nowych rzeczy i rozwijać, przyswajane są one dzięki tworzeniu się w mózgu nowych połączeń między neuronami. A to wymaga czasu i powtarzania.

W psychoterapii podczas pogłębionych kursów (jak na przykład kursy nauczycielskie jogi) mówi się o procesie przemiany, który dokonuje się w czasie trwania terapii czy kursu, czyli na przykład przez okres roku. Następnie nadchodzi kolejny ważny etap - przez następne 6 do 12 miesięcy procesy, które zostały uruchomione dalej w nas pracują, aż do naturalnego domknięcia.

Zachęcam do zaciekawienia się sobą w procesie przemiany i dawania sobie wsparcia, bez oczekiwań i terminów :)

Następny artykuł