Joga Nidra uważność mindfulnes
Źródło: Beata Krokowska galeria własna

Zamień hormony stresu na balans i relaks

12 Września 2020

Joga Nidra to bardzo zasilająca i regenerująca praktyka, idealna na obecne czasy, gdy tempo życia jest duże, każdego dnia dociera do nas mnóstwo bodźców, bardzo wiele informacji, osób nieustannie zabiega o naszą uwagę. 

W jodze istnieje wiele różnych odmian i ścieżek, celem każdej z nich jest uzyskanie jedności ciała i umysłu, zwrócenie się do wewnątrz, ale też dobre i swobodne funkcjonowanie w świecie, poddanie się prądowi życia z otwartością i zaufaniem. Ta różnorodność pozwala wybrać to, co najbardziej nam odpowiada i rezonuje z nami.

Joga Nidra to praktyka skierowana do wewnątrz, subtelna, może być wstępem do praktyki medytacji. Lekcja jogi Nidry zaczyna się ugruntowaniem w pozycji siedzącej, kiedy sprowadzasz świadomość do ciała i oddechu, żeby trochę uspokoić rozbiegany umysł i skierować swoją świadomość na odczucia, doznania, myśli, jakie się pojawiają, na to, jest w Tobie. Następnie ma miejsce 15 - 20 minutowa sekwencja asan, żeby rozluźnić ciało, upłynnić je i być w stanie komfortowo przed około pół godziny leżeć w pozycji Shavasana, relaksu na plecach. Asany są tu narzędziem, nie celem lekcji, więc nie jest ich dużo i nie chodzi o zmęczenie ciała.

Ten stan pogłębionej, prowadzonej relaksacji w pozycji leżącej, w którym ciało jest całkowicie rozluźnione a umysł pozostaje uważny i świadomy to właściwa praktyka jogi Nidry. Ważne jest to, żeby w tej części praktyki ciało pozostawało w miarę możliwości nieporuszone, ponieważ dopiero po około 15 - 20 minutach, kiedy ciało pozostaje w jednej pozycji, umysł może się wyciszyć, a pozostawanie w pozycji leżenia na plecach jest wygodniejsze niż pozycja siedząca, jak ma to miejsce w klasycznej medytacji. Ważne jest również, żeby być uważnym, nie zasypiać, choć oczywiście lepiej jest pozwolić sobie zasnąć niż cały czas być w napięciu i analizować listę spraw do zrobienia następnego dnia :)

Głębokie odprężenie i bezruch na poziomie ciała fizycznego w połączeniu z zachowaniem uważności na poziomie mentalnym pozwala wypuścić napięcie nie tylko z poziomu ciała, ale też z umysłu i emocji. Nasza świadomości zaczyna działać na głębszych poziomach, pojawia się przestrzeń na wprowadzenie nowych, pozytywnych zmian w życiu. Podczas praktyki pracujesz z intencją, która wypływa z serca i chcesz, by zamanifestowała się w Twoim życiu. Dzięki temu, że umysł wchodzi na poziom podświadomy, intencja może kiełkować sobie i wzrastać w podświadomości, aż do urzeczywistnienia w świecie zewnętrznym. Regularna praktyka pomaga zredukować poziom stresu na poziomie fizycznym, mentalnym i emocjonalnym, rozwija umiejętność reagowania w sposób bardziej świadomy i kreatywny, pomaga wyeliminować zachowania czy schematy działania, które już Ci nie służą. 20-30 minutowa sesja Jogi Nidry jest ekwiwalentem 3-4 godzin głębokiego snu.

Następny artykuł