Zatoka Wraku, Zakynthos
Źródło: archiwum prywatne - Dorota Piasny

Zakynthos - magiczna grecka wyspa. Tu nie tylko żółwie łączą się w pary

25 Stycznia 2021

Podróż poślubna w wyjątkowym miejscu? Romantyczny wyjazd we dwoje? A może wakacyjna sielanka całą rodziną wśród zapierających dech w piersiach pejzaży? Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich wymienionych opcji będzie urlop na greckiej wyspie Zakynthos.

Zakynthos to trzecia co do wielkości wyspa Morza Jońskiego. Możemy spotkać się też z innymi jej nazwami: Zakintos, Zante czy Zakhyntos. Skąd sama nazwa? Szukając odpowiedzi w Mitologii Greków przeczytamy, iż wyspa zawdzięcza ją księciu Zakynthosowi - synowi mitycznego króla Dardanosa i Elektry, córki Atlasa. Tak bowiem zachwycił się on jej urokiem w trakcie podbijania nowych kolonii, że sam na niej osiadł, mając duży udział w rozwoju jej bogatej kultury.

Zakynthos w pigułce

Chcąc zobaczyć jak najwięcej w możliwie krótkim czasie, wybraliśmy wycieczkę, podczas której Zatokę Wraku mogliśmy podziwiać zarówno z ponad dwustumetrowego klifu, jak i chwilę później plażować na słynnej plaży Navagio. Zaliczyliśmy też dwa rejsy: do Błękitnych Grot i właśnie do Zatoki Wraku. Oczywiście nie mogło zabraknąć punktów widokowych, z których roztaczały się cudowne krajobrazy oraz wizyty w winiarni i degustacji lokalnego trunku.

Zatoka Wraku

Nie lada gratką jest spacer po klifie, z którego roztacza się widok na Zatokę Świętego Jerzego, zwaną Zatoką Wraku. Swój błękit woda zawdzięcza w tym miejscu minerałom i wapieniom, które zawiera. Plaża Navagio uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż świata.

Zatoka Wraku, ZakynthosZatoka Wraku, Zakynthos
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

To właśnie słynna Zatoka Wraku z wyrzuconym na nią wrakiem statku jest wizytówką Zakynthos, a pamiątkowe zdjęcie tego miejsca to „must-have” każdego kto był na wyspie. Skąd wziął się sam wrak? Historii jest wiele ale najbardziej prawdopodobna jest wersja, w której został on celowo osadzony na plaży przez Ministerstwo Turystyki, zwyczajnie po to aby przyciągać turystów...

Błękitne Groty

Na rejs do Blue Caves wyruszyliśmy łodzią motorową z portu Agios Nikolaos. Zachwycił nas kolor wody i odgłosy w grotach. A podczas rejsu chętni mieli czas na kąpiel lub snorkeling w morzu. Można było nawet wpłynąć do wnętrza jednej z jaskiń.

Błękitne Groty, rejsBłękitne Groty, rejs
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Błękitne Groty, rejsBłękitne Groty, rejs
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Monastyr

Trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę w 1953 roku spowodowało, że nie ma tu zbyt wielu zabytków. Monastyr jest jednym z nielicznych obiektów, który przetrwał je w praktycznie nienaruszonym stanie. To w monastyrze czterdzieści lat życia spędził święty Dionizos, patron wyspy.

Monastyr, ZakynthosMonastyr, Zakynthos
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Plaża Xigia, naturalne SPA

Położona na wschodnim wybrzeżu wyspy, słynie ze swoich właściwości leczniczych. Woda zawiera tu bowiem duże ilości siarki, dzięki czemu kąpiel w niej poprawia wygląd skóry czy pomaga w walce z chorobami reumatycznymi. Charakterystyczny zapach siarki wyczuć można tu z daleka, można też samemu nim nasiąknąć:)

plaża Xigia, Zakynthosplaża Xigia, Zakynthos
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Stolica wyspy

Spacerując wąskimi uliczkami Zakynthos poczuć można klimat tego miejsca. To miasteczko portowe, z urokliwym starym miastem. Możemy zwiedzić kościół Św. Dionisosa, Plac Św. Marka i Plac Dionisosa Solomosa. Polecam też się troszkę natrudzić i wspiąć na otaczające miasto wzgórze Bohali aby to z niego podziwiać cudowną panoramę miasta.

Zakynthos, stolicaZakynthos, stolica
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Żółwie Caretta caretta

Symbolem Zakynthos są żółwie z gatunku Caretta caretta - jedyne z żółwi morskich, które rozmnażają się w Morzu Śródziemnym. To ich największe w Europie miejsce lęgowe.

Żółw Caretta carettaŻółw Caretta caretta
Obraz David Mark z Pixabay

Wyspa Ślubów

Niedaleko Laganas znajduje się wyspa Cameo, zwana również Wyspą Ślubów lub Zakochanych. Wyspę łączy z lądem drewniana kładka. Jest własnością prywatną, dlatego wstęp na nią jest płatny. Cameo jest bardzo popularnym miejscem ślubów.

Zakynthos ma jedyny w swoim rodzaju urok. Zachwyca kolorem morza, pięknymi plażami, obłędnymi widokami. Nic dziwnego, że wyspa stała się pożądanym kierunkiem na wszelakie romantyczne wyjazdy, podróże poślubne. A może właśnie podsunęłam komuś z Was idealne miejsce aby powiedzieć swojej drugiej połówce długo oczekiwane „tak"?

źródło: https://zantemagictours.pl/

Następny artykuł