Flaga Finlandii
Źródło: Obraz Jukka Virtamo z Pixabay

Z powodu koronawirusa Finlandia wprowadza ograniczenia dla podróżnych.

3 Października 2020

Od poniedziałku, 5 października 2020 roku przy podróżach z Polski do Finlandii zaczynają ponownie obowiązywać ograniczenia związane z pandemią koronawirusa. Podróżni powinni posiadać stosowne uzasadnienie podróży. Może nim być np. powrót do miejsca zamieszkania w Finlandii, zatrudnienie, nauka/studia czy udział w wydarzeniach rodzinnych. Tranzyt do innego kraju UE/Schengen jest dozwolony.

Dozwolone powody wjazdu z Polski do Finlandii (od 5 października 2020):

 1. Powrót do Finlandii:
  - obywatele Finlandii i członkowie ich rodzin;
  - obywatele krajów UE i Schengen zamieszkujący w Finlandii i członkowie ich rodzin;
  - obywatele państw trzecich mieszkający w Finlandii na podstawie pozwolenia na pobyt;
 2. Powrót do lub przez inne kraje UE i Schengen:
  - obywatele innych krajów UE i Schengen oraz członkowie ich rodzin;
  - obywatele państw trzecich przebywający w innym państwie UE lub Schengen na podstawie pozwolenia na pobyt;
 3. Podróże służbowe lub niezbędne podróże:
  - podróż służbowa związana z zatrudnieniem lub zleceniem (podczas odprawy granicznej osoba odbywająca podróż służbową może zostać poproszona o przedstawienie dokumentów potwierdzających spełnienie warunków wjazdu. Dokumenty te mogą w szczególności dotyczyć informacji o stosunku pracy i zleceniu);
  - osoby studiujące w Finlandii;
  - osoby posiadające pozwolenie na pobyt w Finlandii oraz obywatele UE / Schengen, którzy zarejestrowali swoje prawo pobytu;
  - osoby podróżujące w sprawach rodzinnych (np. spotkanie z krewnym, związek, pogrzeby, śluby, choroba);
  - inny niezbędny i uzasadniony powód (np. niezbędne powody osobiste, majątek, miejsce zamieszkania lub dodatkowe miejsce zamieszkania w Finlandii, ustalenia majątkowe w Finlandii).

Wjazdy umotywowane innymi niezbędnymi powodami są oceniane indywidualnie w oparciu o informacje zebrane podczas kontroli granicznej.

Kontrola granic wewnętrznych i ograniczenia wjazdu do Finlandii mogą zostać zniesione w przypadku krajów, w których liczba nowych przypadków nie przekroczyła 25 nowych przypadków na 100 000 osób w ciągu ostatnich 14 dni. Lista krajów objętych ograniczeniami i dozwolonych będzie przeglądana co tydzień i w razie potrzeby aktualizowana.

Zasady wjazdu do Finlandii z państw o wysokim wskaźniku zachorowań na Covid-19

Od 1 października dwa dobrowolne testy na COVID-19 będą zalecane podróżnym przybywającym do Finlandii z krajów o większej częstotliwości występowania i z których wjazd do Finlandii jest ograniczony. Zaleca się wykonanie pierwszego testu do 72 godzin (3 dni) przed przybyciem do Finlandii. Do drugiego testu należy przystąpić nie wcześniej niż 72 godziny (3 dni) po wjeździe do kraju. Do czasu uzyskania wyniku drugiego testu osoby wjeżdżające do Finlandii powinny pozostawać w izolacji w miejscu zamieszkania. Okres samoizolacji zakończy się, jeśli wynik testu będzie negatywny. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, lekarz umieści osobę na kwarantannie do czasu wyzdrowienia. Podróżni przebywający w Finlandii krócej niż trzy dni (mniej niż 72 godziny) nie będą musieli pozostawać w izolacji ani przystępować do drugiego testu.

Szczegółowe informacje: https://valtioneuvosto.fi/-/1410869/maahantulon-rajoituksia-tiukennetaan-koronatilanteen-perusteella-1?languageId=en_US&fbclid=IwAR2pJ7PjRn5y8HPF9HR_cfkakhi6-efIyTCwdF54y5gVNb0kj5_qqUgT4fk

Sytuacja w Finlandii zmienia się bardzo dynamicznie. Od 19 września nie obowiązywały nas żadne ograniczenia. Wcześniej, przed 19 września, podróżnych z Polski obowiązywała kwarantanna.

żródło: profil społecznościowy Ambasady Finlandii w Warszawie, https://www.gov.pl/web

Następny artykuł