Jezioro spokój
Źródło: Beata Krokowska galeria własna

Wypuść z ciała sTREs i napięcie

17 Września 2020

TRE® (Trauma / Tension Release Exercises) to metoda stworzona przez Davida Berceli, która polega na uruchomieniu w ciele, poprzez sekwencję prostych ćwiczeń, naturalnych wibracji, umożliwiających uwolnienie się od stresu i traumy. Ćwiczenia są proste i każdy, włączając dzieci, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, może je wykonywać. Powoduje to obniżenie napięcia w ciele oraz wycisza i regeneruje układ nerwowy.

Drżenia, które pozwalają wypuścić stres z ciała to drżenia neurogeniczne, pojawiają się gdy osoba czuje się bezpiecznie. Ten rodzaj drżeń występuje też u zwierząt - antylopa ścigana przez napastnika ucieka lub upada na ziemię udając martwą. Gdy niebezpieczeństwo mija, wstaje, otrzepuje się, drży, reakcja stresowa u niej się dopełnia, i może wrócić do zwykłego swobodnego funkcjonowania. W sytuacji zagrożenie drżą również małe dzieci. Niestety w naszej kulturze drżenie nie kojarzy się pozytywnie, bardziej ze słabością lub chorobą, niż z naturalną uzdrawiającą reakcją organizmu.

Sesja TRE® wygląda w taki sposób, że najpierw sprowadzamy świadomość do tu i teraz, do tego, z czym przychodzimy, czyli co jest w ciele, emocjach, umyśle. Sprawdzamy, czy pojawiają się jakieś doznania, odczucia, napięcia czy ból, które przykuwają naszą uwagę. Następnie szukamy w ciele zasobów - miejsc gdzie jest ok, nie ma bólu czy napięcia. Później sprowadzamy uważność do stóp, ich połączenia z podłożem i sprawdzamy, czy jesteśmy w stanie poczuć w ciele podparcie, jakie daje nam podłoże, ziemia, na której stoimy. To rozpoczynająca, bardzo ważna część sesji podczas której budujemy poczucie bezpieczeństwa, szukamy go w sobie. To daje ciału sygnał, może zaufać i odpuszczać skumulowane napięcia.

Kolejno wykonujemy serię ćwiczeń w pozycji stojącej, ich celem jest rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni. W ćwiczeniach nie skupiamy się na perfekcji wykonania, tylko na tym jak naturalnie układa się nasze ciało, czy są asymetrie między prawą i lewą stroną, jakie doznania się pojawiają. Ważne są wszystkie odczucia, takie jak mrowienie, falowanie, drżenie, zmiana temperatury czyli nagle odczucia ciepła lub zimna. Cokolwiek pojawia się jest tym, co ma się w danej chwili pojawić, bardzo ważne jest żeby nie przyspieszać procesu TRE® i nie oczekiwać spektakularnych drżeń, jakie można zobaczyć w nagraniach sesji TRE® na Youtube. Żeby wypuszczać stres, uzdrawiać trudne doświadczenia, ciało musi mieć komfort tego, że zaczniemy zauważać sygnały, jakie nam wysyła, będziemy dawać samemu / samej sobie wsparcie, bez presji tego, że drżenie musi się pojawiać.

Następna część sesji to dwa ćwiczenia w pozycji leżenia plecach, tu również kluczowe jest zauważanie wszelkich doznań, jakie odczuwamy. Emocje, myśli, wspomnienia również mogą się pojawić,ale nie zawsze tak się dzieje i nie jest to konieczne.Zakończenie to kilka minut dla siebie w pozycji leżącej lub siedzącej - czas na poczucie tego, co zadziało się w czasie całej sesji, jak jest teraz. Ważne jest, żeby nie zasnąć, tylko cały czas być świadomym i uważnym.

Warto zacząć praktykę TRE® u certyfikowanego Providera tej metody, osoby, która została przeszkolona, przeszła własny proces i może bezpiecznie prowadzić klienta. Następnie można stosować ją samodzielnie, w zależności od potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu. Dzięki uwolnieniu napięć z ciała poprawia się jakość życia, zyskujesz więcej lekkości, spontaniczności i kreatywności. TRE® może być stosowane w celu poradzenia sobie ze stresami dnia codziennego lub jako pomoc w przepracowaniu trudnych sytuacji z przeszłości.

Następny artykuł