christmas-tree-5757874_1920
Źródło: Obraz monicore z Pixabay

Włochy i Szwajcaria - nowe restrykcje Covid-19 dotkną również Polaków

6 Grudnia 2020

Szwajcarzy i Włosi ogłaszają nowe restrykcje Covid-19, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dotkną one przede wszystkim osoby planujące spędzenie Świąt i Nowego Roku w obu krajach oraz narciarzy planujących tu swój zimowy urlop.

Okres świąteczny i noworoczny sprzyja wielu wyjazdom, spotkaniom rodzinnym, ale też szaleństwom na stokach i zimowym urlopom. Niestety w dobie pandemii wiele krajów wprowadza w tym czasie dodatkowe restrykcje, mające na celu bezpieczeństwo i zahamowanie pandemii.

Dlatego wybierając się w tym czasie do Włoch czy Szwajcarii musimy liczyć się z dużymi obostrzeniami, nawet 14-dniowa kwarantanną. Zatem zanim zaplanujemy wyjazd, zapoznajmy się z restrykcjami jakie na nas czekają na miejscu w obu krajach.

Włochy

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium Polski:

  • do 9.12 brak obostrzeń, obowiązek przedstawienia autodeklaracji;;
  • 10.12 - 20.12 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch; w razie braku testu obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie;
  • 21.12 - 06.01 obowiązek poddania się 14-dniowej kwarantannie;
  • 07.01 - 15.01 obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch; chyba, że przebywało się na terytorium Polski w dniach 21.12-06.01, wtedy również przyjeżdżając do Włoch należy poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe obostrzenia lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 3 strefy: żółtą, pomarańczową i czerwoną.

Szwajcaria

Od 14 grudnia osoby przyjeżdżające do Szwajcarii z Polski będą zobowiązane zgłosić przyjazd władzom kantonalnym, a także poddać się 10-dniowej kwarantannie. Obowiązek ten dotyczy również osób, które nie przyjeżdżają bezpośrednio z Polski, lecz w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd do Szwajcarii spędziły w Polsce co najmniej 24 godziny. Negatywny wynik testu na koronawirusa nie zwalnia z obowiązku poddania się kwarantannie ani nie umożliwia jej skrócenia.

Po wjeździe na terytorium Szwajcarii należy bezzwłocznie udać się do swojego miejsca zamieszkania lub innego miejsca pobytu (np. hotelu czy apartamentu). W drodze należy zachowywać odpowiednią odległość od innych osób (co najmniej 1,5 m) i unikać w miarę możliwości korzystania z publicznego transportu. W ciągu dwóch dni od wjazdu na terytorium Szwajcarii należy zgłosić swój przyjazd odpowiedniemu urzędowi kantonalnemu. W przypadku większości kantonów można to zrobić wypełniając formularz zgłoszeniowy on-line. Uchybienie obowiązkowi zgłoszenia przyjazdu z państwa lub regionu wysokiego ryzyka (do których od 14 grudnia należeć będzie również Polska) lub obowiązkowi poddania się kwarantannie grozi grzywną do 10.000 franków szwajcarskich.

źródło: https://www.gov.pl

Następny artykuł