Gondole w Wenecji
Źródło: Obraz DEZALB z Pixabay

Wenecja - miasto kanałów wodnych

16 Listopada 2020

Wenecja to jedno z najpiękniejszych miast świata. Kto choć raz nie odwiedził tego miasta zakochanych? Dlaczego jest takie wyjątkowe? Co warto zobaczyć będąc w Wenecji?

Położona jest w północno-wschodniej części Włoch, na licznych wyspach na Lagunie Weneckiej i na drewnianych palach. Transport w obrębie miasta odbywa się drogami wodnymi po kanałach a najpopularniejszymi środkami transportu są: tramwaje wodne, taksówki wodne i gondole.

Spacerując wąskimi uliczkami Wenecji mijamy mnóstwo zabytkowych pałaców, kościołów i muzea. Fascynującym obrazem są drzwi w wielu kamienicach zdobione fasadami z podmokłymi drzwiami, gdzie od razu z łodzi wchodzi się do wnętrza domów. Nawet niewielkie mosty zbudowane nad kanałami są niewielkimi dziełami sztuki. Wenecja to też kolorowe i wąskie uliczki pełne sklepów z pamiątkami i duża ilość lokalnych restauracji. Uliczki najpiękniej wyglądają podczas karnawału w Wenecji, kiedy dodatkowo rozstawione są kolorowe stragany. Najciekawsze pamiątki z Wenecji to oczywiście maski weneckie oraz piękne szkło zdobione i produkowane na wyspie Murano.

Wenecja wygląda inaczej o różnych porach. W ciągu dnia, kiedy po uliczkach spacerują turyści jest tłoczna i gwarna, a inaczej wygląda wieczorem, kiedy miasto jest spokojne i tajemnicze. Miasto i jego zabytki są wieczorem pięknie oświetlone, w godzinach wieczornych restauracje są pełne turystów rozmawiających i spożywających posiłek. Jeżeli będziemy mieć szczęście to zobaczymy zakochane pary, które płyną weneckimi kanałami w gondolach.

Najważniejsze miejsca do zobaczenia w Wenecji to:

Plac św. Marka

Wiele osób twierdzi, że Plac św. Marka jest najpiękniejszy w całej Europie. Znajdują się tutaj dwie najwspanialsze budowle miasta: Bazylika św. Marka i Pałac Dożów. Zabytkowe są także dwie kolumny sprowadzone w XII wieku ze wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego. Na jednej kolumnie umieszczony jest lew św. Marka, a na drugiej kolumnie św. Teodor w towarzystwie dziwnego stworzenia. Plac św. Marka często jest zalewany wodą, podczas przypływów i wtedy dla ułatwienia przejścia przez plac rozstawiane są niskie platformy dla pieszych.

Wenecja, Plac Św. MarkaWenecja, Plac Św. Marka
Obraz Peggy Choucair z Pixabay

Bazylika św. Marka

Bazylika jest bardzo bogato zdobiona w środku i na zewnątrz, stanowi połączenie różnych stylów architektury a jednocześnie jest grobowcem św. Marka. Przepiękna świątynia, którą trzeba koniecznie zobaczyć. Wejście do Bazyliki jest bezpłatne, jednak należy pamiętać o odpowiednim stroju - należy okryć ramiona oraz spodenki zakrywające kolana - inaczej nie zostaniemy wpuszczeni do środka.

Wenecja, Bazylika Św. MarkaWenecja, Bazylika Św. Marka
Obraz Hermann Traub z Pixabay

Pałac Dożów

Był siedzibą panujących w Wenecji dożów przez ponad 1000 lat. Mieściła się tu także tajna policja, więzienie, sale tortur i sąd najwyższy oraz inne instytucje administracyjne. Fasada pałacu uznawana jest za jedno z najpiękniejszych budowli gotyckich. Wnętrze to prawdziwe labirynty złoconych i przytłoczonych malowidłami pokoi.

Wenecja, Pałac DożówWenecja, Pałac Dożów
Obraz Jo Wiggijo z Pixabay

Canal Grande

To wielki kanał przepływający przez starą Wenecję w kształcie litery S, zbudowany w XV wieku. Kanał ten dzieli Wenecję na dwie części. Wzdłuż całego kanału ciągną się majestatyczne i niesamowite pałace, które najlepiej podziwia się z gondoli lub tramwaju wodnego.

Wenecja, Canale GrandeWenecja, Canale Grande
Obraz Peggy Choucair z Pixabay

Most Westchnień

Jeden z najsłynniejszych mostów w Wenecji, który łączy pomieszczenia I piętra Pałacu Dożów z budynkiem nowego więzienia. Celem budowy mostu było umożliwienie połączenia pomiędzy więzieniem a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most przeprowadzano skazańców do ich cel, w których wykonany był wyrok. Most swoją sławę zawdzięcza romantycznym pisarzom, ponieważ wyobrażali oni sobie przechodzących skazańców tęskniących i wzdychajacych za wolnością.

Wenecja, Most WestchnieńWenecja, Most Westchnień
Obraz Eveline de Bruin z Pixabay

Most Ponte di Rialto

Most Rialto to wizytówka Wenecji, znajduje się w samym centrum miasta, najchętniej fotografowana przez turystów. Jest on najstarszym ze wszystkich mostów w mieście, z przygotowanymi miejscami na kramy kupieckie.

Wenecja Most Ponte Di RialtoWenecja Most Ponte Di Rialto
Obraz Peter Tóth z Pixabay

Po fantastycznym spacerze wąskimi uliczkami warto usiąść w jednej z magicznych restauracji i skosztować typowej weneckiej kuchni. Potrawy oparte są na rybach, owocach morza i warzywach. Nie można zapomnieć o lampce wina do posiłku. Wino Prosecco z Wenecji Euganejskiej doskonale nadaje się na Aperitiv w wersji wytrawnej lub półsłodkiej. Mocną stroną kuchni weneckiej są ciasta, ciastka i desery, przyrządzane z egzotycznymi przyprawami oraz wyśmienite lody.

Wenecja, Drink Aperol SpritzWenecja, Drink Aperol Spritz
Obraz Oli Lynch z Pixabay

Wenecja przyciąga do siebie turystów przez cały rok, oferując piękno i atrakcje swojego miasta. Niezmiennie co roku wielu turystów przyjeżdża na odbywający się karnawał. Typowym elementem karnawału są wszechobecne i kolorowe maski. W czasie karnawału całe miasto nim żyje, ulice są pełne kolorów, muzyki, tańca i zabawy.

Wenecja, karnawałWenecja, karnawał
Obraz Serge WOLFGANG z Pixabay

źródło: https://pl.wikipedia.orghttps://www.kierunekwlochy.pl/

Następny artykuł