stokrotka kwiat płatki
Źródło: Beata Krokowska galeria własna

Wdzięczność w niepewnych czasach - krótka inspiracja

16 Października 2020

Odczuwanie wdzięczności jest uzdrawiające, to uczucie, które otwiera serce i łączy nas ze światem. Warto doceniać to, co mamy w życiu, zarówno rzeczy najważniejsze, jak i te drobne, które dodają życiu jakości i kolorów.

Ważne jest również to, żeby zauważać i uznawać swoje emocje i stan, w jakim jesteś w danej chwili. Czasem jest tak, że trudno poczuć wdzięczność, bo jestem wkurzona, smutna czy po prostu się boję. Wtedy, zamiast wyliczać za co jestem wdzięczna, wcale tego nie czując, proponuję, żeby poszukać w sobie połączenia z Życiem. Poczucie w sobie przepływu życia spontanicznie pozwala odczuć wdzięczność za to, że istnieję. A skoro istnieję, życie płynie, to jeszcze wszystko może się zmienić na lepsze.

Poniżej znajduje się opis ćwiczenia, które sprowadza do siebie, buduje zasoby, pozwala poczuć, że jest się żywym wśród żywych, jak to pięknie ujął Czesław Miłosz.

Stań ze stopami nieco szerzej niż szerokość bioder, miękko ugięte kolana, niech ta pozycja będzie stabilna i wygodna dla Ciebie. Przenieś uważność na swoje ciało, czy jest jakieś doznanie, odczucie, które przykuwa Twoją uwagę? Może pojawia się jakaś myśl czy emocja? Gdzie czujesz swój oddech – nozdrza, gardło, klatka piersiowa, brzuch? Jaki on jest? Zauważ i pobądź prze chwilę z tym, co jest teraz.

Przenieś następnie uważność do swoich stóp, poczuj punkty styku stóp z podłożem, rozszerz przestrzenie między palcami, tak żeby powierzchnia styku Twoich stóp z podłożem była jak największa. Zauważ, że kiedy Ty swoim ciężarem naciskasz na podłoże, podłoga, ziemia oddaje ten nacisk i Cię podpiera. Czy jesteś dziś w stanie poczuć tą jakość podparcia, jaką daje Ci podłoże?

Połóż teraz rękę na sercu, zauważ jego bicie. Zacznij oddychać do serca i stopniowo pozwól, by oddech rozprzestrzeniał się na całe Twoje ciało, dochodził do wszystkich części ciała i organów. Bicie serca i oddech to przepływ życia w Tobie. Czy będąc w kontakcie ze swoim sercem, jesteś w stanie poczuć wdzięczność za to, że istniejesz? Sprawdź, jak zabrzmi dla Ciebie zdanie „Dziękuję moim dziadkom i przodkom, którzy zgromadzili się, abym mogła dziś oddychać życiem”. Gdzie w ciele czujesz przepływ życia i źródło swojej mocy.

Poczuj i zapamiętaj te zasoby.

Następny artykuł