przytulanie kontakt
Źródło: Vonecia Carswell Unsplash

Warto się przytulać, codziennie

20 Września 2020

Przytulanie to najprostszy i bardzo skuteczny sposób na obniżenie poziomu stresu i uzyskanie stanu komfortu i poczucia szczęścia.

Jedną z naturalnych potrzeb, wspólną wszystkim ludziom jest potrzeba kontaktu fizycznego z inną osobą.

Nie chodzi tu dotyk w sensie seksualnym, tylko bliskość fizyczną czy przytulenie bardziej w jakości takiej, matka spontanicznie utula dziecko, żeby dać mu poczucie bezpieczeństwa i go ukoić. Niezaspokojenie potrzeby dotyku może mieć głębokie konsekwencje emocjonalne, a nawet fizyczne. Dotyk jest niemal tak samo niezbędny do przetrwania, jak zaspokojenie podstawowych potrzeb, jak jedzenie czy sen. Przedłużający się brak kontaktu fizycznego zwiększa poziom stresu, powoduje depresję, stany lęku i niepokoju, zaburzenia nastroju oraz obniża odporność organizmu. Zaspokojenie potrzeby dotyku z kolei ma wpływ na subiektywne poczucie szczęścia, bezpieczeństwa, satysfakcji z życia i ogólny stan zdrowia.

Badania pokazują, że przytulanie aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za łagodzenie strachu i lęku.

Pomaga to osobom, mimo utrzymujących się dalej stresujących okoliczności, obniżyć poziom pobudzenia układu nerwowego, uzyskać stan komfortu i dobrostanu.
Fizyczny kontakt działa niemal natychmiastowo na zmniejszenie poziomu hormonów stresu i produkcję hormonów szczęścia. Najpierw spada poziom kortyzolu, następnie zaczyna wydzielać się oksytocyna, która jest kluczowa dla poczucia bezpieczeństwa, zaangażowania społecznego i budowania zdrowych relacji. Kolejno do krwi uwalniana jest serotonina, naturalny antydepresant oraz dopaminy, hormon przyjemności i satysfakcji. Obniża się tętno i ciśnienie krwi.

Według psychoterapeutki Virginii Satir, człowiek potrzebuje czterech dotyków dziennie, by przeżyć, ośmiu, by być zdrowym, a dwunastu, by się rozwijać. Każdy dotyk, który łączy się z pozytywnym ładunkiem emocjonalnym i pozytywną relacją społeczną, dobrze wpływa na nasze zdrowie i stan fizyczny. Może to być uścisk dłoni współpracownika, poklepanie po plecach kolegi, spontaniczne objęcie przyjaciółki. Ważne przy tym jest zauważenie, czy nasz dotyk jest postrzegany pozytywnie przez drugą osobę i czy nie przekraczamy jej granic.

Następny artykuł