Muszelki na piasku
Źródło: Obraz croisy z Pixabay

Wakacyjny nastrój na co dzień - czy to takie trudne?

30 Października 2020

Jak przenieść wakacyjne szczęście do codzienności? Czy to w ogóle jest możliwe abyśmy mogli poczuć się w codzienności jak na wakacjach? Abyśmy byli szczęśliwi, zrelaksowani, uważni? To wcale nie jest takie trudne... pozwólcie się poprowadzić

Czy gdy jesteś na wakacjach pozwalasz sobie na całkowity luz? Czy jesteś w stanie ten stan relaksu przenieść do swojej codzienności?

Pewnie nie raz zastanawiałaś się jak to się dzieje, że na wakacjach dostrzegasz zapachy, smaki, zachwyca Cię każda rzecz, roślinka, kolor nieba, zachód słońca… A gdy przyjeżdżasz do domu wpadasz z powrotem w sidła codzienności. Za parę dni już nawet nie pamiętasz że byłaś na wakacjach.

Och, jakie to cudowne uczucie, przyjeżdżasz do swojego wakacyjnej destynacji, rozpakowujesz się i zaczynasz zwiedzać. Zakładasz na nos „wakacyjne okulary”. Nagle przestajesz się spieszyć, ubierasz luźny strój, pozwalasz sobie na powolny spacer po okolicy, zwiedzanie okolicznych atrakcji, poświęcasz więcej czasu na wybór restauracji i dań. Jedząc smakujesz powoli, robisz zdjęcia, komentujesz. Wreszcie możesz nie spiesząc się popatrzeć w oczy ukochanej osobie. A gdy wypoczywasz z dziećmi masz szansę na swobodną, niespieszną zabawę. na obserwowanie jak Twoje pociechy bawią się, zachwycają się nowym miejscem, poznają świat.

Dlaczego te wakacyjne okulary nie działają w domu? Jak przenieść wakacyjny relaks do codzienności

  • mów o przeżytych chwilach
  • oglądaj zdjęcia (możesz zrobić wspólne oglądanie ze znajomymi i rodziną)
  • ciesz się pamiątkami
  • odtwarzaj poznane smaki
  • stosuj lokale przyprawy
  • przypominaj sobie mile spędzone chwile
  • rozbudź w sobie poczucie wdzięczności za to, że byłaś na wakacjach

Wyczytałam kiedyś, że aby wakacyjny ślad pozostał w naszym umyśle jak najdłużej wyobraź sobie, że Twoje wspomnienia to bransoletka z pięknych kolorowych kamieni. A ty patrz na nie często, dotykasz i żonglujesz w dłoni tymi kolorowymi kamykami jak wspomnieniami i przypominasz sobie chwile odpoczynku i relaksu. Nasz umysł skonstruowany jest taki sposób, że gdy myślimy czymś (w tym przypadku pozytywnym), to nasz mózg wysyła ten pozytywny sygnał do organizmu. W ten sposób dostrajamy do tego uczucia całą biochemię naszego organizmu.

Możesz tez wytworzyć w sobie nawyk zakładania „wakacyjnych okularów” na co dzień. Jak to zrobić? Proponuję od czasu do czasu wyjdź na miasto lub odwiedź lokalną atrakcję turystyczną właśnie w „wakacyjnych okularach” na nosie. Pobaw się tym doświadczeniem. Zaproś do tego eksperymentu partnera, dzieci, znajomych. Wyobraź sobie jakbyś była turystką, i zachowuj się tak jakbyś była w tym miejscu po raz pierwszy w życiu. Pobaw się nową perspektywą.

Miłego doświadczania!

Następny artykuł