airline-1807486_1920
Źródło: Obraz Sasin Tipchai z Pixabay

W nowym rozporządzeniu rząd cofa zakaz lotów z Polski do USA

13 Listopada 2020

W najnowszym rozporządzeniu w sprawie zakazów w ruchu lotniczym rząd cofa zakaz lotów do USA. Oznacza to, że linie lotnicze będą mogły wznowić regularne połączenia pasażerskie z Polski do Chicago i Nowego Jorku. Od kiedy obowiązuje nowe rozporządzenie? Jakie kraje znalazły się na liście tym razem? Czy wyłączenia z zakazu lotów pozostają te same co do tej pory?

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Poprzednio obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym (Dz. U. poz. 1887) utraciło moc z końcem dnia 10 listopada 2020 r. Z uwagi na ogłoszenie w Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, konieczne jest wprowadzenie zakazów w ruchu lotniczym w odniesieniu do lotów międzynarodowych po powyższym terminie.

Powrót Nowego Jorku i Chicago do siatki połączeń z Polski

W nowym rozporządzeniu wprowadza się zakaz wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

 1. Bośni i Hercegowiny;
 2. Czarnogóry;
 3. Gruzji;
 4. Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego;
 5. Republiki Argentyńskiej;
 6. Republiki Armenii;
 7. Republiki Kostaryki;
 8. Republiki Libańskiej;
 9. Republiki Macedonii Północnej;
 10. Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

 1. na zlecenie Prezesa Rady Ministrów;
 2. za zgodą Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego;
 3. o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;
 4. realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
 5. wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
 6. z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

Nowe rozporządzenie weszło w życie 11 listopada 2020 roku i będzie obowiązywało do końca dnia 24 listopada 2020 roku.

źródło: https://bip.kprm.gov.pl

Następny artykuł