W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki na czas letni
Ostatni weekend marca to zmiana czasu z zimowego na letni. W tym roku wypada to dokładnie w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca. Zegarki przesuwamy z godziny drugiej w nocy na trzecią, czyli „do przodu''. Z kolei zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi 31 października 2021 r.
Amatorzy długiego spania nie będą zadowoleni, albowiem w ostatnią niedzielę marca spędzą w łóżkach o godzinę krócej.
Zmiana czasu 2021
W Polsce czas zmieniamy dwa razy do roku. W nocy z 27 na 28 marca przechodzimy na czas letni. Szczegóły regulacji dotyczącej czasu letniego i zimowego zawarte są w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 3 listopada 2016 r. Zatwierdzono w nim daty zmian czasu do 2021 roku. Do tego samego momentu mają zostać zatwierdzone unijne przepisy o odejściu od czasu letniego.
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w 1919, a obecnie nieprzerwanie od 1983 r. przestawiamy zegarki. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.
Zmiana czasu a zdrowie
Wiele osób skarży się w tym czasie na rozregulowanie wewnętrznego zegara biologicznego, który szczególnie daje się we znaki u osób starszych czy dzieci. Zwłaszcza dla tych dwóch grup wiekowych, sen jest bardzo ważną częścią życia, dlatego kiedy zachodzą nawet najdrobniejsze zmiany, osoby z tych grup wiekowych bardzo dotkliwie odczuwają zmiany czasowe. Dla osób starszych zwiększa się również ryzyko zawału serca.
Zmiana czasu jest niezwykle kłopotliwa dla usług transportowych, a szczególnie dla linii lotniczych. Opóźnienia w transporcie publicznym są w tym okresie na porządku dziennym. Wprowadzane są również przejściowe rozkłady jazdy, które wprowadzają duży chaos wśród podróżujących oraz generują dodatkowe koszty.
Prace modernizacyjne w systemach informatycznych powodują opóźnienia w związku z dostępem do usług tych placówek oraz jak w przypadku powyżej, generują nowe koszty.
Zmiana czasu wpływa nie tylko na zdrowie, ale również przekłada się na wydajność w pracy. Pracownicy często mają problemy z koncentracją, przez co wydłuża się ich czas pracy, często dochodzi do pomyłek, a co za tym idzie, spada efektywność pracy.
Pozytywne skutki zmiany czasu
Głównym czynnikiem, który motywuje do dwukrotnej zmiany czasy w ciągu roku jest elektryczność. Celem przejścia na czas letni jest wzrost efektywności wykorzystania światła dziennego przy równoczesnym ograniczeniu zużycia prądu elektrycznego. Jednakże ten argument znajduje tylko zastosowanie w zmianie czasu z zimowego na letni.
Warto pamiętać, że przy wprowadzeniu zmiany czasu w Polsce, ponad 100 lat temu, zużycie energii odnosiło się tylko i wyłącznie do oświetlenia. Jednak obecnie, każdy aspekt naszego życia oparty jest na energii elektrycznej, gdzie to zastosowanie ma się nijak do naszej współczesnej codzienności.
źródło: https://wiadomosci.onet.pl/
Następny artykuł