Widok na morze
Źródło: Obraz Dimitris Vetsikas z Pixabay

Urlop na Cyprze możliwy tylko z dwoma wynikami testów na koronawirusa

8 Marca 2021

Rząd cypryjski zalicza Polskę do grupy Państw o wyższym ryzyku związanym z zachorowaniem na koronawirusa. Oznacza to, że Polacy podróżujący na Cypr muszą wykonać dwa testy PCR - przed przylotem i po przylocie na wyspę.

Z dniem 1 marca Cypr wprowadził nowy system epidemicznej kategoryzacji państw przy użyciu kolorów. Jest on zgodny ze standardami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) – jak informuje w komunikacie organizacja Cyprus Tourism Poland. Kraje podzielone zostały na cztery kategorie oznaczone kolorami zielonym, pomarańczowym, czerwonym i szarym.

Do kategorii zielonej - z najmniejszymi obostrzeniami zaliczono tylko sześć państw: Australię, sam Cypr, Islandię, Nową Zelandię, Arabię Saudyjską i Singapur. Wśród państw pomarańczowych znalazły się: Chiny, Dania, Finlandia, Hongkong, Korea Północna, Makau, Norwegia i Tajlandia. Razem z Polską w grupie czerwonej znalazło się w sumie 30 krajów europejskich a pozostałe kraje znalazły się w grupie szarej.

Zgodnie z informacją organizacji Cyprus Tourism Poland, osoby podróżujące na Cypr z krajów kategorii zielonej nie muszą posiadać negatywnego wyniku testu PCR na COVID-19 ale muszą uzyskać przepustki Cyprus Flight Pass.

Podróżni z listy krajów pomarańczowych muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego w certyfikowanym laboratorium (wykonany na 72 godzin przed wylotem). Z obowiązku zwolnione są dzieci do 12 lat. Dokument potwierdzający uzyskanie negatywnego wyniku należy przesłać na platformę Cyprus Flight Pass.

Osoby podróżujące z państw z grupy czerwonej (w tym z Polski) oprócz przesłania negatywnego wyniku testu przed podróżą muszą dodatkowo wykonać na swój koszt badanie metodą PCR po przylocie na Cypr. Koszt badania to 30 euro na lotnisku w Larnace i 32 euro na lotnisku w Pafos. Wynik zostanie przesłany podróżnemu w ciągu trzech godzin po opuszczeniu lotniska SMS-em.

Wykonanie testu PCR na koronawirusa jest obowiązkowe również dla podróżnych z krajów grupy szarej - nie muszą oni wykonywać już badania po przylocie. Zobowiązani są jednak do odbycia 14-dniowej lub 10-dniowej kwarantanny pod warunkiem wykonania drugiego testu PCR dziesiątego dnia pobytu na wyspie na własny koszt.

Całkowita lista krajów zaklasyfikowanych do poszczególnych kategorii znajduje się na stronie www.cyprusflightpass.gov.cy. Na bieżąco jest ona aktualizowana i na stronie tej można uzyskać przepustkę Cyprus Flight Pass. Aby ją otrzymać konieczne jest wypełnienie elektronicznego formularza.

Źródło: https://www.rp.pl/

Następny artykuł