Wodospad i las
Źródło: Obraz Mr_Incognito_ z Pixabay

Turystyka górska w Małopolsce

16 Czerwca 2021

Małopolska turystyka górska wejdzie do programu zagospodarowania turystycznego obszarów górskich, co ma wesprzeć jej rozwój.

Zagospodarowanie obszarów górskich

Województwo Małopolskie, Ministerstwo Rozwoju, Lasy Państwowe, Małopolska Organizacja Turystyczna i PTTK podejmą współpracę przy poprawie standardów obecnej infrastruktury górskiej oraz szlaków turystycznych w Małopolsce. W planach jest też tworzenie nowych tras oraz obiektów turystycznych.

Szlaki turystyczne w Małopolsce

W programie znalazły się schronisko górskie na Lubaniu oraz inne miejsca dla turystów na szklakach wędrownych w Beskidach. Turystyka górska w tym rejonie to spora część bazy dla gości. W Małopolsce istnieje 9,4 tys. km szlaków turystycznych, z czego jedna trzecia to szlaki górskie. Ma być to oś, przy której powinna być infrastruktura towarzysząca, ponieważ część szlaków górskich nie ma stałych obiektów, które zapewniłyby turystom nocleg, schronienie i odpoczynek.

Schroniska i szlaki górskie w Małopolsce

Województwo Małopolskie w 2020 roku razem z PTTK i architektami opracowało koncepcję modelowego schroniska górskiego na Lubaniu w Gorcach. Stanowi ona wyjście dla kolejnych prac inwestycyjnych przy budowie schroniska górskiego na Lubaniu, następnie dla kolejnych schronisk w górach Małopolski. Są to działania mające sprawić, że turystyka górska w tym rejonie stanie się atrakcyjniejsza.

Plany obejmują także doposażenie szlaków górskich tak, żeby w przypadku pogorszenia pogody bądź innego zdarzenia turyści mogli się schronić czy odpocząć. MOT ma już koncepcję modelowego schronu/schowka turystycznego, małopolski samorząd pozyskuje środki na planowane inwestycje.

Źródło : http://www.wiadomosciturystyczne.pl

Następny artykuł