earthquake
Źródło: Obraz Tumisu z Pixabay

Turcja - trzęsienie ziemi, co najmniej 49 osób nie żyje

31 Października 2020

Co najmniej 49 osób zginęło, a prawie 900 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które miało miejsce w piątek na Morzu Egejskim. Jak silne było trzęsienie? Jakie rejony najbardziej ucierpiały? Dlaczego Turcja jest bardziej narażona na trzęsienia ziemi?

Morze Egejskie, Samos

Trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia w skali Richtera miało miejsce na Morzu Egejskim w piątek o godzinie 14:51. Epicentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 16,54 km, w pobliżu wyspy Samos.

Same wstrząsy nie trwały więcej niż pół minuty i odczuwalne były wzdłuż całego tureckiego wybrzeża Morza Egejskiego. Wywołały je fale tsunami, które zalały też obszary mieszkalne.

Akcję ratunkową prowadzono w 17 zawalonych budynkach w nadmorskiej prowincji Izmir gdzie mieszkańcy zostali uwięzieni pod gruzami. Nadal trwają poszukiwania w 8 z nich.

Izmir

Co najmniej 49 osób zginęło, a 896 zostało rannych - podała w niedzielę o godzinie 9:30 turecka agencja ds. zarządzania sytuacjami kryzysowymi (AFAD). Jedna z osób utonęła. Dwie osoby zginęły na greckiej wyspie Samos, było to dwóch nastolatków, których przygniotła zawalona ściana domu. Najwięcej osób ucierpiało w Izmirze, trzecim co do wielkości mieście w kraju.

Turcja, jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi krajów na świecie. Na obszarze kraju spotykają się bowiem trzy płyty tektoniczne, które przemieszczając się wywołują napięcia w skorupie ziemskiej. W sierpniu 1999 r., kiedy trzęsienie o sile 7,6 w skali Richtera nawiedziło miasto Izmir, zginęło ponad 17 tys. osób.

źródło: https://www.afad.gov.tr, źródło: PAP.

Następny artykuł