Turcja - 5 miejsc wartych zobaczenia
Turcja to kraj łączący bogatą historię i kulturę, cudowną przyrodę, fantastyczne plaże, uśmiechniętych mieszkańców i smak orientu... Przedstawiam kilka ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w Turcji na wakacjach:
1. Istambuł
Istambuł to historyczne i jedyne miasto świata położone na dwóch kontynentach: Europy i Azji. Miasto zbudowane na wzgórzach, oblewają je wody Bosforu, Morza Marmara i Zatoki Złoty Róg. Bogate dzieje Istambułu rozpoczęły się już w starożytności, kiedy to miasto stanowiło centrum antycznego świata. Na przestrzeni wieków zmieniała się jego nazwa, początkowo było to Bizancjum. Jako stolica Cesarstwa Wschodniorzymskiego, a także w czasach Imperium Osmańskiego, miasto znane było jako Konstantynopol. Obecna nazwa pochodzi z 1930 r.
Atrakcje w Istambule:
- Hagia Sophia - olbrzymia Świątynia Mądrości Bożej, wzniesiona za czasów cesarza Justyniana, po zdobyciu Konstantynopola przez Turków zamieniona w meczet, a w XX wieku w muzeum;
- Błękitny Meczet - stanowił odpowiedź muzułmanów na Hagia Sophię, nazwa pochodzi od koloru wystroju meczetu;
- Kościół Św. Zbawiciela na Chorze;
- Stare Mury miasta;
- Pałac Topkapi – siedziba sułtańskiego dworu, zbudowany został według wschodnich reguł i kryteriów piękna, posiada trzy dziedzińce;
Turcja, Istambuł
Obraz RiZeLLi z Pixabay
2. Efez
Starożytne miasto Efez, którego ruiny rozciągają się na olbrzymim terenie, jest jednym z najlepiej zachowanych antycznych miast na świecie. Wzniesiona tutaj świątynia Artemidy to jeden z siedmiu cudów świata (dziś można obejrzeć tylko bardzo skromne ruiny tej budowli). Najlepiej zachowanym zabytkiem jest Wielki Teatr, pochodzący z I wieku - jest również największą atrakcją Efezu. Posiada 66 rzędów siedzeń i może pomieścić 25 tysięcy widzów. Okolice miasta zamieszkiwane były już w prehistorii, ale pierwsze poważne osady zakładane były w czasach cywilizacji minojskiej i mykeńskiej. Duże znaczenie Efez osiągnął pod panowaniem perskim. Był wtedy znaczącym portem i ośrodkiem handlu.
Co zobaczymy w Efezie:
- Biblioteka Celsusa – imponujących rozmiarów, z dwupiętrową fasada, była prawdopodobnie jedną z największych w czasach starożytnych;
- Wielki Teatr – zbudowany przez Rzymian, ok. I – II wieku, mógł pomieścić 25 tys. widzów;
- Odeon – niewielki teatr mieszczący na do 2000 osób, odbywały się w nim koncerty i spotkania rady miasta;
Zdjęcie Biblioteki w Efezie
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
3. Pamukkale
Pamukkale powstało dzięki obecności 17 źródeł termalnych, z których na powierzchnię ziemi wydobywa się woda o temperaturze od 35 aż do 100 stopni Celsjusza. Woda spływa w dół pod zboczu góry Cökelez, pozostawiając po sobie wapienne osady i wypełniając powstające w nich niecki. Uważa się, że ten proces trwa nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. W ten sposób powstało w Pamukkale ogromne naturalne kąpielisko ze zdrowotnymi własnościami wód termalnych, znane już w okresie antycznym. Z czasem powstała tu cała miejscowość uzdrowiskowa, znana jako Hierapolis. W języku tureckim słowo Pamukkale oznacza Bawełniany Zamek, tarasy wapienne wyglądają z odległości właśnie jako bawełniany zamek. Porównanie do bawełny jest tym bardziej naturalne, że w okolicach znajdują się rozległe plantacje tej rośliny, której krzaczki pokrywają się w sezonie zbiorów białymi, puszystymi kłębuszkami.
Zdjęcie tarasów wapiennych Pamukkale
Obraz wei zhu z Pixabay
4. Kapadocja
Kapadocja położona jest w Centralnej Anatolii. Na obszarze tym, otoczonym od południa i wschodu wysokimi wulkanami, występują niezwykłe formy skalne - wieże, stożki, jaskinie, wąwozy, utworzone w tufie wulkanicznym ok. 60 milionów lat temu.
Niecodzienne i niespotykane kształty powstały podczas wypiętrzania się gór Taurus, któremu towarzyszyły liczne erupcje wulkanów. Popiół okazał się bardzo plastycznym tworzywem, w którym warunki atmosferyczne szybko zaczęły rzeźbić bajkowe kształty. W Kapadocji występują także nieliczne źródła mineralne, przy których powstały hotele i ośrodki wypoczynkowe. Ta księżycowa i nierealna kraina nazywana jest największym skarbem Turcji. Każdy, kto miał okazję zobaczyć jej labirynty, skalne miasta i kościoły, trudno będzie wskazać piękniejsze miejsce w tym rejonie świata. Jedną z wiodących atrakcji turystycznych tego regionu są popularne loty balonem, o poranku lub o zachodzie słońca, w trakcie których śmiałkowie mają okazję podziwiać przepiękną panoramę Kapadocji i obserwować ten cud natury.
Atrakcje w Kapadocji
- Park Narodowy Göreme – znajduje się tu około 350 kościołów i kapliczek z czasów bizantyjskich, wykutych w skale;
- Kaymakli i Derinkuyu – podziemne miasta, z wieloma kondygnacjami;
- Uçhisar – skalne miasto, z najwyższym szczytem Kapadocji, cytadelą, podziurawioną tunelami i oknami;
Zdjęcie Kapadocji
Obraz macit888 z Pixabay
5. Troja
Kto z nas nie zna historii porwania pięknej Heleny przez księcia Troi Parysa oraz wojny spowodowanej tymi zdarzeniami? Słynnego podarunku greków dla trojan – konia trojańskiego i konsekwencji przyjęcia tego prezentu? Wojna Trojańska była inspiracją do stworzenia niezliczonych filmów i seriali, które pomogły rozsławić to miasto na całym świecie. Do najbardziej znanych dzieł filmowych należy „Helena Trojańska” oraz „Troja” z Bradem Pittem w roli głównej.
Osada ta znajdowała się na szlaku handlowym między dwoma kontynentami, była w przeszłości narażona na wiele klęsk żywiołowych i wojen. Miasto było burzone i odbudowane dziewięć razy. Zazwyczaj w dawnych czasach, gdy miasto było niszczone, odbudowa następowała w innym miejscu, jednak Troja zawsze była odbudowywana w tym samym miejscu. Dzięki temu mamy szansę poznać i zobaczyć historię ludzkości, kultury i architektury, która tworzona była w tym miejscu przez 5 tysięcy lat.
źródło: https://pl.wikipedia.org/
Następny artykuł