earthquake-5730255_1920-1
Źródło: Obraz Hatice EROL z Pixabay

Trzęsienie ziemi w Indonezji, liczba ofiar sięga 90

18 Stycznia 2021

Potężne trzęsienie ziemi, które nawiedziło wyspę Sulawesi w Indonezji w zeszłym tygodniu, spowodowało śmierć co najmniej 84 osób i wysiedliło ponad 30 000 osób.

Trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera nawiedziło Zachodnie Sulawesi wczesnym rankiem w piątek rano. Nadal trwa akcja poszukiwawcza i ratownicza. Na poniedziałkowej konferencji prasowej potwierdzono śmierć 84 osób. Agencja łagodzenia skutków katastrof BNPB podała, że ​​ponad 300 zostało poważnie rannych. Trzęsienie spowodowało znaczne szkody w setkach domów, centrum handlowym, szpitalu i kilku hotelach, a po nim nastąpiło ponad 39 wstrząsów wtórnych.

Jan Gelfand, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) w Indonezji, powiedział, że zespoły ratownicze pracują przez całą dobę. „Każda minuta była kluczowa w wyścigu z czasem o ratowanie ludzi uwięzionych głęboko pod zawalonymi budynkami” - powiedział. W tym samym czasie władze pracowały nad powstrzymaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa wśród ewakuowanych, w tym poprzez przeprowadzanie szybkich testów antygenowych.

„Wkrótce rząd centralny odbuduje, a następnie w przypadku zawalonych domów, pomoże tym, które zostały poważnie uszkodzone” - powiedział prezydent Indonezji Joko Widodo, odwiedzając we wtorek miasto Mamuju. Rząd indonezyjski przeznaczy aż 50 milionów rupii (3558,72 $) na odbudowę „mocno zniszczonych” domów, podczas gdy domy ze „średnimi” i „niewielkimi” uszkodzeniami dadzą odpowiednio do 25 milionów rupii i 10 milionów rupii. „Mamy nadzieję, że dzięki pomocy rządu centralnego, odbudowa zrujnowanych domów, ożywienie gospodarcze, odbudowa procesów usługowych w rządzie i biurokracji również wrócą do normy” - powiedział.

Tragiczna seria

W Indonezji trwa tragiczna seria kataklizmów. Niedawno 9 stycznia doszło tu do katastrofy lotniczej, w której zginęły wszystkie 62 osoby na pokładzie. Miało też miejsce śmiertelne osunięcie się ziemi na Jawie. W ostatnich dniach wybuchły również wulkany Merapi i Semeru. Prezydent Joko Widodo poleciał w poniedziałek do Południowego Kalimantanu na wyspie Borneo, aby odwiedzić obszary dotknięte powodzią, w której po tygodniach ulewnych deszczów zginęło co najmniej 15 osób.

Położona na pacyficznym „Pierścieniu Ognia” Indonezja jest regularnie nawiedzana przez trzęsienia ziemi. W 2018 roku trzęsienie ziemi o sile 7,5 stopnia i następujące po nim tsunami nawiedziło Palu w Sulawesi, zabijając tysiące ludzi. Krajowa agencja meteorologiczna ostrzega przed ciągłymi wstrząsami wtórnymi oraz ryzykiem ekstremalnych warunków pogodowych w nadchodzących tygodniach.

źródło: https://www.reuters.com

Następny artykuł