kobieta trening online
Źródło: Photo by Kari Shea on Unsplash

Treningi online - tak, dla zdrowia

23 Października 2020

Obecnie, gdy kluby fitness są zamknięte, dostępność zajęć na sali jest mniejsza, musimy inaczej planować aktywność ruchową, żeby zachować ciało i umysł w dobrej formie. Pozostają nam jeszcze szkoły jogi i tańca, ale nie jest pewne czy będą [przez cały czas otwarte na takich samych zasadach.

Fitness, Fit life, zdrowe życie, sport, pasja

Po ponad dwóch miesiącach zamknięcia fitness klubów i siłowni wiosną tego roku, niektórzy przekonali się do treningów online, inni natomiast wzdrygają się słysząc, że znów mają ćwiczyć w domu. Tymczasem nadchodzi listopad, może być tak, że pogoda czy smog będzie ograniczać możliwość uprawiania sportu na zewnątrz, więc koniecznie trzeba zaplanować co jak będzie wyglądać moja aktywność fizyczna w najbliższych tygodniach. Bardzo wielu klubów, na przykład krakowski Fitness Młyn (https://fitnessmlyn.pl/), i trenerów indywidualnych proponuje przeróżne treningi online w zamkniętych grupach, do których dostęp jest płatny lub jest w ramach wykupionego wcześniej karnetu.

Zazwyczaj jest tak, że treningi są nagrywane i wykupując dostęp, możemy odtworzyć je w dogodnym dla nas momencie lub obejrzeć tą samą lekcję kilka razy. Możemy poćwiczyć z trenerką / trenerem, który pracuje w innym mieście czy kraju i gdyby nie lock down, nie mielibyśmy szansy uczestniczyć w jej / jego zajęciach. Wielu trenerów nie pracowało online przed pandemią, jest to na prawdę dobra okazja, żeby poznać inny warsztat pracy, technikę, styl prowadzenia. Każdy prowadzący zwraca uwagę na inne aspekty treningu, inaczej uczy ćwiczeń, więc pracując z różnymi osobami, można bardzo dużo skorzystać.

Jeżeli dopiero zaczynasz regularnie ćwiczyć, wybieraj lekcje na poziomie podstawowym. Nawet jeżeli masz dobrą kondycję i wytrzymałościowo bardziej zaawansowany poziom nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, ćwicząc samemu w domu potrzeba więcej czasu na opanowanie dobrej techniki ruchu. W klubie na sali zawsze są lustra i możesz patrzeć, jak Twoje ciało układa się w danym ćwiczeniu, co na zasadzie sprzężenia zwrotnego zwiększa świadomość ruchu i świadomość ciała. Poza tym, zawsze osoba prowadząca może Cię skorygować czy doradzić zmodyfikowaną wersję ćwiczenia. To samo tyczy się ćwiczeń z obciążeniem. Dopiero, kiedy masz bardzo dobrą technikę wykonywania ćwiczenia, możesz sięgnąć po większe obciążenia, bo w przeciwnym razie możesz przeciążyć kręgosłup, stawy lub mięśnie.

Jeżeli masz jakiekolwiek problemy ortopedyczne, problemy ze stawami czy z kręgosłupem, najlepiej skontaktować się z klubem, z którego zajęć chcesz skorzystać, lub z bezpośrednio z trenerem, żeby sprawdzić, czy dany rodzaj zajęć będzie dla Ciebie odpowiedni. Treningi mentalne takie, jak zdrowy kręgosłup, streching, pilates czy BODYART basic są dobre na każdym etapie zaawansowania i przynoszą korzyści nie tylko na poziomie ciała, ale również poprzez skupienie na technice ruchu i na oddechu, pozwalają wyciszyć umysł. Po takiej lekcji czujesz się na prawdę dobrze.

Obecna niepewna sytuacja generuje wiele stresu i napięć, nadchodzi też czas, kiedy w Polsce jest mniej słońca, co również sprzyja spadkowi nastroju. Ujmując holistycznie dbanie o siebie, nie możemy pominąć zapewnienia sobie codziennej dawki ruchu. Spacery, bieganie czy jazda na rowerze są świetne, ale nie angażujemy wtedy wszystkich grup mięśni, jak ma to miejsce w dobrze poprowadzonym treningu, dlatego bardzo ważne jest, żeby choć dwa razy w tygodniu znaleźć czas na zajęcia na sali lub online.

Następny artykuł