post-86794_1920
Źródło: Obraz Esther Carabasa z Pixabay

Ti amo Italia! Włochy - słoneczny kraj zabytków, opery i pizzy

29 Stycznia 2021

Włochy skradły moje serce już wiele lat temu. W żadnym innym miejscu nie spotkałam się z taką otwartością, gościnnością, tak niesamowitym sposobem bycia.

W jakim innym kraju mieszkańcy tak zagorzale witają się i całują na powitanie i pożegnanie? Wiecznie uśmiechnięci, wiecznie młodzi, wiecznie głośni - Włosi są jedyni w swoim rodzaju!

Urzekła mnie emanująca od Nich energia, tak proste a tak dobitne wyrażanie emocji, choćby gestem. A to rodzinne wieczorne biesiadowanie, celebrowane do późnych godzin nocnych kolacje, gwar, głośny śmiech… brakuje mi tego na co dzień tu w Polsce.

Nic dodać, nic ująć. Wystarczy sprawdzić statystyki - średnia długość życia we Włoszech przekracza 83 lata!

Cala Gonone, SardyniaCala Gonone, Sardynia
Obraz Alexander Fradellafra z Pixabay

I jeszcze ten niesamowity klimat. Łagodna ciepła wiosna i jesień sprzyjają zwiedzaniu, gorące lato - leniuchowaniu na nadmorskich plażach lub kąpielach w jeziorze a zima - szaleństwom na stokach.

Solda, Południowy Tyrol, WłochySolda, Południowy Tyrol, Włochy
Obraz Antelao z Pixabay

Perełki, które koniecznie trzeba zobaczyć

We Włoszech znajduje się około 60% zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mediolan, Rzym, Florencja, Wenecja - wystarczy wymienić te znane ze swojej bogatej historii i kultury miasta, przyciągające rok w rok tłumy turystów.

Nie wiem ile razy musiałabym tu przyjechać i na jak długo, żeby móc obejrzeć i poczuć każdy zakątek, każde warte uwagi miejsce.

Wenecja, WłochyWenecja, Włochy
Obraz Free-Photos z Pixabay

Ucz się języka

Język włoski - uczyłam się go w szkole średniej a nawet zdawałam z niego maturę ustną. Jest lekki, dźwięczny i niesamowicie barwny.

Mam przed oczami Julię Roberts, która w filmie „Jedz, módl się, kochaj” uczyła się wymawiać włoskie słówka, zachwycała brzmieniem „attraversiamo” znaczącym przejdźmy na drugą stronę czy „dolce far niente” - określeniem na słodkie nic nie robienie...

Koloseum, RzymKoloseum, Rzym
Obraz Edyta Stawiarska z Pixabay

O kuchni włoskiej pisałabym poematy. Jak żadna inna na świecie skradła moje serce. Spaghetti, ravioli, pizza, prosciutto, gnocchi, bruschetta... ślinka już cieknie od samych tych nazw.

Na co dzień u sobie w domu często staram się przemycać jej elementy i rozkoszować kulinarnym szaleństwem smaków.

Florencja, WłochyFlorencja, Włochy
Obraz Walkerssk z Pixabay

Salute! Na zdrowie!

Włosi są jednym z największych producentów wina w całej Europie. Podzielone są nawet na rejony winiarskie a te najbardziej znane to Piemonte, słynący z produkcji wina Barolo i Barbaresco oraz Sycylia, gdzie wytwarza się m.in. wino o nazwie Marsala.

Kawa pod każdą postacią - espresso, cappuccino, latte, americano. Włosi piją kawę jeszcze przed śniadaniem i do każdego posiłku w ciągu dnia.

Sami też robią naprawdę świetną małą czarną, którą uwielbiają jej amatorzy z całego świata.

Toskania, WłochyToskania, Włochy
Obraz Klaus Stebani z Pixabay

Habemus papam

Z Włochami nierozłącznie zawsze kojarzy się nasz Papież - Święty Jan Paweł II. Do dzisiaj zajmuje on wyjątkowe miejsce w sercach Włochów. Chyba dlatego można odczuć tu na każdym kroku szczególną sympatię do turystów z Polski.

Wystarczy powiedzieć "sono Polacco" - jestem z Polski a od razu nasz rozmówca przywołuje z wypiekami na twarzy postać Karola Wojtyły.

Luksusowe marki

Nazwy takie jak: ferrari, lamborghini, maserati czy alfa romeo są zapewne znane każdemu. Włoskie marki aut cieszą oczy nie tylko miłośników motoryzacji.

Jezioro Garda, WłochyJezioro Garda, Włochy
Obraz Bernd Hildebrandt z Pixabay

Prawdziwi fani mody przyjeżdżają na coroczne tygodnie mody organizowane w Mediolanie, niecierpliwie wyczekując na spotkanie ze znanymi włoskimi projektantami i obserwując uważnie światowe trendy odzieżowe. Galileusz, Michał Anioł, Dante, Leonardo da Vinci - to oni wstrząsnęli światem nauki i sztuki.

Największe sławy opery

Pavarotti, Bocelli, Caruso - te światowe sławy opery pochwalić się mogą włoskim obywatelstwem. Największe opery świata powstały właśnie w języku włoskim. Jedna z najbardziej popularnych oper La Scala znajduje się w Mediolanie.

Karnawał w WenecjiKarnawał w Wenecji
Obraz Serge WOLFGANG z Pixabay

Giro d'Italia

Oprócz piłki nożnej, która zapewne zdecydowanie jest numerem jeden wśród ukochanych dyscyplin sportowych Włochów, warto wspomnieć oczywiście o kolarstwie. Drugi z największych wyścigów świata to właśnie Giro d'Italia, wyścig dookoła Włoch. Cudowne krajobrazy towarzyszące kolarzom, a szczególnie przełęcz Passo dello Stelvio, potrafią oczarować nie tylko miłośników dwóch kółek.

Passo dello Stelvio, WłochyPasso dello Stelvio, Włochy
Obraz Miroslav Gecovic z Pixabay

Do niewielu miejsc wracam tak często jak właśnie do Włoch. Nadal absolutnie nie mam dość a wręcz chcę więcej i więcej...

Marzę o nieutartych szlakach, niewyobrażalnie pięknych krajobrazach, klimatycznych miasteczkach wśród wzgórz. Uczta dla oczu, uczta dla ciała i uczta dla ducha...

Jak cudownie, że świat jest taki piękny!

Następny artykuł