wulkan Teide, Teneryfa
Źródło: archiwum prywatne - Dorota Piasny

Teneryfa – księżycowa wyspa, na której wiecznie świeci słońce

17 Lutego 2021

Teneryfa wchodzi w skład Archipelagu Wysp Kanaryjskich, jest z nich największa i najludniejsza. Mówimy - Teneryfa i jaka jest nasza pierwsza myśl? Ośnieżony szczyt wulkanu Teide, majestatyczne klify Los Gigantes, wpadające do Oceanu Atlantyckiego i barwne kolorowe papugi zamieszkujące słynny Loro Park.

Pakuj się i leć!

Aby móc spędzić tu swój urlop, wystarczy jedynie dowód osobisty. Aktualnie konieczne jest również wypełnienie specjalnego formularza FCS online i uzyskanie indywidualnego kodu QR, który należy okazać po przylocie na Teneryfę. Nie można również zapomnieć o testach na Covid-19, które należy wykonać w Polsce maksymalnie na 72 godziny przed wjazdem na Wyspy Kanaryjskie. Obowiązek testowy dotyczy osób powyżej 6 roku życia.

lądowanie na Teneryfielądowanie na Teneryfie
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Jego Wysokość Teide

Lot z Polski trwa około 5h – 5h30min i ciekawostka - zanim samoloty wylądują na Teneryfie okrążają najpierw całą wyspę. Słyszałam, że tak wyrażają swój respekt przed górującym nad wyspą na wysokości 3718 m n.p.m. królem wulkanów, będącym najwyższym szczytem Hiszpanii i podobno najwyższym szczytem na jakiejkolwiek wyspie Atlantyku. Sezon trwa tutaj cały rok, turyści mogą się cieszyć cały czas pogodą rzadko spadającą w dzień poniżej 20 stopni Celsjusza.

Teneryfa, kolejka, wulkan TeideTeneryfa, kolejka, wulkan Teide
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

wulkan Teide, Teneryfawulkan Teide, Teneryfa
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Północ czy południe?

Południe Teneryfy jest suche i pustynne, dzikie. Polecam ten rejon głównie szukającym najlepszej pogody. Najpiękniejsze plaże (Playa del Camisos, Playa de Fanabe) znajdują się właśnie w tej części wyspy. Dobrze będą się tutaj również czuć miłośnicy nocnych rozrywek, imprez. Los Cristianos, Costa Adeje i Playa de Las Americas to trochę takie nasze Trójmiasto:) Rodziny z dziećmi docenią bazę noclegową i zaplecze hotelowe, oraz wodne szaleństwo w pobliskim Siam Parku.

południe wyspy - Teneryfapołudnie wyspy - Teneryfa
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Północ zauroczy miłośników przyrody i cudownych krajobrazów – jest górzysta i bujna. Stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania. Najbardziej znanym kurortem jest miejscowość Puerto de La Cruz, bogata w liczne atrakcje turystyczne. Na obrzeżach miejscowości znajduje się popularny Loro Park, gdzie możemy przyglądać się na widowni występom orek, lwów morskich czy zobaczyć jak papugi sprytnie grają w kółko i krzyżyk.

Loro Park, TeneryfaLoro Park, Teneryfa
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Prawdy czy mity?

Symbolem Teneryfy jest smocza dracena – tysiącletnie smocze drzewo, rosnące w miejscowości Icod de los Vinos. Z wyspą wiąże się też wiele ciekawych historii związanych min. z ludem Guanczów czyli rdzennymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich, czy też tajemniczymi piramidami lub jak niektórzy twierdzą - przypadkowo ułożonymi kamieniami. Jedna z legend mówi też o tym, że Teneryfa jest częścią zatopionej mitycznej Atlantydy…

uliczka, miasto, Teneryfauliczka, miasto, Teneryfa
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Najpiękniejsze miasta Teneryfy

Santa Cruz de Tenerife, La Orotava, Puerto de la Cruz, La Laguna – to tylko nieliczne przykłady miast, których turyści nie mogą ominąć. Barwne fasady budynków, domy z przepięknymi zdobionymi balkonami, dekoracje z ceramiki, wikliny, haftów… Wszystko stanowi niezapomnianą ucztę dla oka i ducha. Czy jest ktoś jeszcze, kto nie słyszał o zalanym lawą Garachico? Znane kolonialne miasteczko to perełka Teneryfy, koniecznie trzeba wpisać je na listę obowiązkowych miejsc podczas pobytu na wyspie. Obecnie zachwyca piękną starówką i naturalnymi basenami wulkanicznymi.

Garachico, TeneryfaGarachico, Teneryfa
projektwypoczynek.pl - archiwum prywatne Dorota Piasny

Dla każdego coś miłego

Kochający plaże mogą tu korzystać z kąpieli słonecznych o każdej porze roku. Miłośnicy zwiedzania będą zachwyceni – nie brakuje atrakcji przyrodniczych, architektonicznych czy kulturowych. Nurkowanie, rejs katamaranem, trekking wąwozem? Proszę bardzo. Niezapomniane przeżycia? Karnawał na przełomie lutego i marca na pewno ich dostarczy. Różnorodność form spędzania wolnego czasu zadziwia. Nie na darmo w starożytnych czasach na Wyspy Kanaryjskie mówiono – Wyspy Szczęśliwe!

Następny artykuł