Flaga Tajwanu
Źródło: Obraz Clker-Free-Vector-Images z Pixabay

Tajwan - kraj bez pandemii koronawirusa

6 Listopada 2020

Czy można było wygrać walkę z Coivid- 19, ograniczyć jego rozprzestrzenianie? Wiemy jaki kraj poradził sobie z pandemią. Kiedy pojawiły się pierwsze informacje o nowym i rozpowszechniającym się wirusie w Wuhan, Tajwan szybko rozpoczął działania. Wprowadzono obowiązkowe, masowe badania temperatury wszystkich osób przylatujących z Chin

W styczniu bieżącego roku rząd Tajwanu jako pierwszy zareagował na informacje dotyczące nowego wirusa i zwrócił się do rządu chińskiego oraz do Światowej Organizacji Zdrowia o udostępnienie informacji na temat ogniska nowej choroby.

Pomimo obojętności WHO na prośby Tajwanu, rząd tego kraju wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas epidemii SARS w 2003 roku, zdecydował w styczniu o zawieszeniu wszystkich lotów z miasta Wuhan, oraz powołał sztab kryzysowy i wprowadził restrykcje sanitarne aby uniknąć epidemii.

Dzięki szybkiemu działaniu i nowym technologiom Tajwan pokonał rozwój pandemii.

Transparentność nowych technologii odegrała kluczową rolę w opanowaniu transmisji wirusa. Władze Tajwanu wykorzystały potencjał komunikatorów społecznościowych, by mieć pewność, że wszyscy otrzymają na czas aktualną i dokładną informacje dotyczącą rozprzestrzeniania się choroby w kraju.

Tajwan szybko zamknął granice dla pozostałych krajów, wprowadził 14 dniowa kwarantannę dla osób, które miały kontakt z osobą chorą oraz bardzo wysokie kary finansowe za łamanie kwarantanny. Dzięki temu od początku epidemii notuje się 535 osób zakażonych w kraju, 7 osób zmarło i 491 osób zostało wyleczonych. Zaznacza się również, że tylko 55 osób zostało zarażonych lokalnie i ostatnie zarażenie miało miejsce w kwietniu.

Jednak władze w Tajpej muszą zachowywać ostrożność, gdyż w ostatnich tygodniach na Tajwanie wykryto 20 nowych zakażeń Covid - 19 u osób przybywających spoza kraju - głównie z Filipin i Indonezji.

Tajwan nadal utrzymuje ścisłą ochronę swoich granic, każdy przybywający do kraju musi się poddać 14 dniowej kwarantannie. W miejscach publicznych, takich jak stacje metra, obowiązkowo mierzona jest temperatura podróżujących. Osoby odmawiające założenia maski nie zostają wpuszczone do środków transportu publicznego a zdjęcie maski bez zachowania dystansu niesie za sobą wysokie kary pieniężne. W niektórych urzędach i budynkach administracji publicznej obowiązują takie same restrykcje jak na początku epidemii.

Tajwan to jedyne duże państwo, które wyeliminowało lokalną transmisję koronawirusa, dzięki szybkiemu działaniu. Życie, nauka i praca w Tajwanie mimo pewnych ograniczeń wygląda normalnie i dzięki temu Tajwan jest jednym z nielicznych państw świata, które w 2020 roku zanotuje wzrost PKB.

Następny artykuł