people-5739922_1920
Źródło: Obraz lukasmilan z Pixabay

Szybkie testy antygenowe po przylocie do Katowice Airport

2 Kwietnia 2021

W Katowice Airport istnieje możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego na obecność koronawirusa po przylocie z krajów Schengen i Non-Schengen. Punkt testowy zlokalizowany jest w kontenerze przed terminalem pasażerskim A i funkcjonuje w godzinach przylotów z krajów Schengen i Non-Schengen.

Począwszy od 30 marca 2021 roku obowiązują zmienione zasady dotyczące kwarantanny dla pasażerów podróżujących do Polski.

Pasażerowie przylatujący z krajów strefy Schengen

Pasażerowie przylatujący z państw strefy Schengen powinni posiadać negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa w języku polskim lub angielskim, który został wykonany przed przekroczeniem granicy w okresie 48 godzin, licząc od momentu wyniku tego testu. Straż graniczna będzie kontrolować, czy pasażerowie przylatujący z państw strefy Schengen posiadają negatywne wyniki testu diagnostycznego w kierunku koronawirusa. Jego brak będzie skutkował skierowaniem na kwarantannę.

Z kwarantanny zwalnia również negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa wykonany po przekroczeniu granicy w okresie 48 godzin i pod warunkiem, że w tym czasie laboratorium wykonujące test wprowadzi ten wynik do systemu teleinformatycznego.

Pasażerowie przylatujący z krajów Non-Schengen

Negatywny wynik testu wykonany przed przekroczeniem granicy nie zwalnia z kwarantanny. Oznacza to, że testy wykonane w krajach Non-Schengen nie będą uznawane.Kwarantannę skrócić może wyłącznie negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa wykonany po przylocie do Polski w ciągu 48 godzin i wysłany do systemu teleinformatycznego.

Osoby zwolnione z kwarantanny

Obowiązkowa kwarantanna po przylocie do Polski z krajów strefy Schengen i Non-Schengen nie dotyczy osób, które:

  • Przyjęły dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 dopuszczonej przez Unię Europejską i dysponują zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego;
  • Są ozdrowieńcami, czyli osobami, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy były poddane izolacji, izolacji w warunkach domowych lub hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem.

Testy antygenowe po przylocie do Katowice Airport

W Katowice Airport istnieje możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego na obecność koronawirusa po przylocie z krajów Schengen i Non-Schengen. Punkt testowy zlokalizowany jest w kontenerze przed terminalem pasażerskim A i funkcjonuje w godzinach przylotów z krajów Schengen i Non-Schengen.

Badania realizowane są przez Laboratorium Medyczne Lab-Med, które wykorzystuje certyfikowane testy antygenowe Panbio firmy Abbot. Koszt testu po przylocie to 150 zł (preferowana jest płatność kartą). W tej kwocie pasażer otrzyma wynik w języku polskim lub angielskim, który potwierdza uzyskany wynik testu, w formie wydruku lub drogą elektroniczną.

Najpóźniej do 4 godzin od uzyskania wyniku testu jest on wpisywany przez laboratorium do systemu teleinformatycznego, co w przypadku wyniku negatywnego oznacza, że obowiązek kwarantanny uznaje się za zrealizowany.

Uwaga: W przypadku pozytywnego wyniku testu, pasażer musi poddać się 10-dniowej kwarantannie udając się do miejsca zamieszkania swoim środkiem transportu. Jeżeli nie ma takiej możliwości transport realizowany jest na koszt pasażera.

Informacje o miejscu wykonywania testów antygenowych można uzyskać przy wejściu do terminalu pasażerskiego A oraz w punkcie informacji lotniskowej.

Uwaga: W celu przygotowania się do badania:

  1. Około 2 godziny przed pobraniem materiału nie należy aplikować do nosa i gardła środków przeciwdrobnoustrojowych takich jak krople, aerozole czy maść;
  2. Bezpośrednio przed pobraniem nie należy wydmuchiwać nosa.
  3. Ponadto przed testem pasażerowie proszeni są o własnoręczne wypełnienie jednego z dostępnych dokumentów:

źródło: https://www.katowice-airport.com/pl/

Następny artykuł