Szwajcaria góry
Źródło: Image by Jon Hoefer from Pixabay

Szwajcaria z kwarantanną dla Polaków od 22 marca

11 Marca 2021

Do tej pory Szwajcaria nie wprowadziła wiele zakazów związanych z pandemią koronawirusa i wielu Polaków spędziło ferie zimowe na nartach właśnie w Szwajcarii.

Jednak w środę 10 marca na stronie Szwajcarskiego Federalnego Biura Zdrowia Publicznego opublikowana została lista krajów, które od 22 marca znajdą się na czerwonej liście państw i regionów wysokiego ryzyka.

Polska została dodana przez rząd Szwajcarski do listy krajów wysokiego ryzyka epidemicznego. Polacy przekraczający granicę Szwajcarii będą musieli od 22 marca odbyć obowiązkową kwarantannę. Podczas przekraczania granicy konieczne będzie również przedstawienie negatywnego testu na COVID-19 oraz wypełnienie elektronicznego formularza rejestracyjnego, a także zgłoszenie swojego przyjazdu władzom kantonalnym.

Spis krajów o podwyższonym ryzyku pandemii aktualizowany jest co 2 tygodnie, w przypadku poprawienia się w Polsce sytuacji zdrowotnej przepisy dla Polaków mogą się zmienić. Wprowadzenie specjalnych środków bezpieczeństwa na granicach obowiązuje mieszkańców wszystkich regionów naszego kraju, a nie tylko tych z najwyższą zachorowalnością. Warunki te spełnić będą musieli nie tylko Polacy, ale również osoby, które w ciągu 10 dni przed przekroczeniem granicy przebywały na terenie naszego kraju dłużej niż dobę.

Szczegółowe przepisy podróży do Szwajcarii od 22 marca 2021:

  1. odbyć obowiązkową kwarantannę,
  2. przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19,
  3. wypełnić przed przyjazdem formularz elektroniczny (lub papierowy, dostarczony przez przewoźnika), dostępny na stronie swissplf.admin.ch
  4. zgłosić swój przyjazd władzom kantonalnym, którym podlega nasze miejsce pobytu.

Polski rząd podkreśla, że z wypełnienia nowych przepisów nie są zwolnione osoby, które przyjęły szczepienie przeciwko COVID-19.

Źródło: www.gov.pl

Następny artykuł