hurricane-67581_1920
Źródło: Obraz WikiImages z Pixabay

Supertajfun „Goni" spowodował ogromne zniszczenia na Filipinach

3 Listopada 2020

Supertajfun „Goni" uderzył w Filipiny. Był to najsilniejszy cyklon tropikalny, jaki w tym roku zszedł na ląd. Jakie spowodował zniszczenia? Czy najgorsze już za Filipinami?

Żywioł dotarł na Filipiny w niedzielę około godziny 5:00 miejscowego czasu.Uderzył w wyspiarską prowincję Catanduanes, niosąc ze sobą wiatr o prędkości 225 km na godzinę, w porywach do 310 - podała agencja AP.

Filipiny

Przemieszczał się na zachód, dotykając prowincje Albay i Quezon, następnie się w stronę Manili - stolicy kraju. Towarzyszyły mu porywiste wiatry i gwałtowne ulewy, które powodowały sztormy, lokalne powodzie i osuwiska błotne.

Siła wiatru była tak ogromna, że zrywał dachy budynków, przewracał ściany, wyrywał drzewa z korzeniami. Kilkaset domów zostało zniszczonych przez błoto i kamienie. Do wielu wiosek nie można dotrzeć drogą lądową, tysiące domów pozostało bez elektryczności.

Jak informują meteorolodzy, aktualnie tajfun przemieścił się nad Morze Południowochińskie i znów może zyskać na sile zanim dotrze do Wietnamu.

Wyspy Archipelagu Filipińskiego, leżące w południowo-wschodniej Azji co roku mierzą się z około 20 tajfunami. Sezon burz trwa tu zwykle od czerwca do listopada. Tajfun „Goni" to najsilniejszy tajfun nawiedzający Filipiny od listopada 2013 roku, kiedy to tajfun Haiyan pochłonął życie ponad 6,3 tys. mieszkańców, zmuszając do ucieczki 5 mln osób. Jest to również najsilniejszy cyklon tropikalny, jaki w tym roku zszedł na ląd.

Dodatkowym wyzwaniem dla służb ratunkowych jest konieczność zachowania dystansu społecznego w centrach ewakuacyjnych, tak by nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Filipiny, z ponad 380 tys. potwierdzonych do tej pory zakażeń, zajmują bowiem drugie pod tym względem miejsce w regionie, zaraz po Indonezji.

Władze Filipin poinformowały w poniedziałek, że liczba ofiar śmiertelnych tajfunu wzrosła do 16. Ostrzegają również, że w stronę wybrzeży kraju zmierza już kolejny cyklon - tajfun Atsani.

źródło: PAP

Następny artykuł