Wiadomosć
Źródło: Esslinger Angelo by Pixabay

Skąd te nerwobóle sie biorą?

9 Września 2020

Napięcie potrzebuje wypuszczenia, nie zblokowania.

Mechanizm zaprzeczenia jest używany przez każdego z nas. Są osoby, które czują tak duże napięcie, stres, silne emocje, że poprzez umysł wypierają wszystkie doznania. Taka reakcja pozwala przeżyć, przetrwać, poradzić sobie, aby móc dalej funkcjonować. Jest to rozwiązanie, które na krótką metę może pomóc. Jednakże ciało nie kłamie. Jeśli coś czuje, to musi z tym coś zrobić, np. zdusić w sobie, wypuścić, odreagować

Stłumione emocje tworzą nerwobóle.

Najlepsze, co możemy zrobić, to zobaczyć i nazwać emocje, odszukać je w ciele, pobyć z nimi z bez oceniania i chęci zmiany. Nawet, jeśli łączy się to z napięciem i bólem. To pozwoli doświadczyć i rozpuścić to, co nosi ciało. Tłumienie tych emocji prowadzi do przewlekłych napięć, nerwobóli, które mogą uprzykrzać życie.

Każdy z nas odczuwa stres i każdy z nas może sobie z nim radzić. Jedni umieją to świetnie, bo ich układ nerwowy jest dobrze uregulowany, inni muszą się tego nauczyć. Jest wiele technik, które mogą nam w tym pomóc: TRE, joga, medytacja, mindfulness, terapia przez ciało np. SE, psychoterapia i inne.

Następny artykuł