Sandomierz
Źródło: Obraz Saga1974 z Pixabay

Sandomierz - „mały Rzym” w województwie świętokrzyskim

10 Marca 2021

Sandomierz to niewielkie miasto położone w województwie świętokrzyskim, które może zaskoczyć odwiedzających mnogością atrakcji. Co powiecie na romantyczny spacer starówką i zabytkowymi uliczkami miasta, gdzie na każdym kroku napotkamy unikatowe i zabytkowe budowle? Może warto poznać jego historię i tradycje kupieckie podczas zwiedzania podziemnych piwnic, których najgłębsze wyrobiska znajdujące się pod płytą rynku sięgają 12 metrów głębokości? Jeśli chcielibyście natomiast rzucić okiem na pejzaż Sandomierza i jego położenie to warto to zrobić podczas wędrówki wzdłuż najstarszego w Polsce górskiego pasma! To nie wszystko! W okolicach Sandomierza napotkamy liczne winnice, sady owocowe, pasieki, których właściciele uraczą nas produktami najwyższej jakości. Spacerując po tym magicznym miejscu możecie natrafić również na plan zdjęciowy, bo właśnie perełka świętokrzyskiego została wybrana 13 lat temu, jako tło wciąż popularnego polskiego serialu. Z jakich powodów Sandomierz bywa określany mianem „małego Rzymu”? Sprawdźmy to!

Położenie

Sandomierz zlokalizowany jest na 7 wzgórzach i nad najdłuższą rzeką w Polsce. Wyjątkowy widok na centrum miasta i rzekę możemy podziwiać z pasma Gór Pieprzowych, czyli popularnych w świętokrzyskim „Pieprzówek”. Co łączy Sandomierz geograficznie z Wiecznym Miastem? Rzym również położony jest na 7 wzgórzach i nad rzeką o nazwie Tyber. Czy wiecie jakie inne europejskie miasta usytuowane są na wzgórzach? Stolica Portugalii – Lizbona, Bergen – drugie co do wielkości miasto w Norwegii, czy greckie Ateny.

Architektura

Zwiedzanie Sandomierza watro rozpocząć od spaceru po średniowiecznym rynku i odnaleźć 30 zabytkowych kamienic z różnych okresów architektonicznych. Na uwagę zasługują między innymi: późnogotycka kamienica (nr 4), klasyczna kamienica z połowy XIX wieku (nr 12), Kamienica Oleśnickich (nr 10), kamienica zwana „Ciżemką” z XVII wieku (nr 27). Pośrodku zabytkowego rynku góruje XIV-wieczny ratusz z renesansową attyką. W mieście nie brakuje również wyjątkowych kościołów z czego aż 6 z 9 to zabytki: katedra gotycka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, świętego Jakuba (dominikański) z 1226 roku, barokowy świętego Józefa, świętego Michała Archanioła (stanowi zespół dawnego klasztoru Benedyktynek) i świętego Ducha. W Sandomierzu zlokalizowana jest również jedna z najstarszych szkół średnich w naszym kraju - Collegium Gostomianum. Nie trzeba chyba przypominać, że Rzym to idealne miejsce dla miłośników zabytkowych budowli i najstarszych kościołów. To właśnie tutaj możemy podziwiać takie perły architektury jak: Piazza di Spagna ze Schodami Hiszpańskimi, Fontannę di Trevi, słynne Koloseum i Palatum, Piazza Rotonda z Panteonem, czy Plac Navona. Będąc już tak blisko trzeba również zajrzeć do pobliskiego Watykanu i odwiedzić Muzea Watykańskie ze słynną Kaplicą Sykstyńską, a także wnętrze bazyliki św. Piotra i plac św. Piotra.

SandomierzSandomierz
archiwum prywatne Marzena Nowak

Podziemne labirynty

Sandomierz warto poznać również od jego najbardziej tajemniczej strony spacerując Podziemną Trasą Turystyczną. Do zwiedzania udostępnione zostały komory i chodniki o długości 470 metrów znajdujące się pod Starym Miastem. W odległych czasach korytarze te były wykorzystywane jako magazyny kupieckie, a obecnie każda z komór posiada własną nazwę nawiązującą do dziejów miasta. W Rzymie natomiast możemy odwiedzić słynne katakumby, których znajduje się tu ponad 40! Są to starożytne zespoły podziemnych cmentarzy, których korytarze ciągną się na długości 150 kilometrów na kilku poziomach. Najbardziej popularne i udostępnione dla zwiedzających katakumby w Rzymie znajdują się w pobliżu Via Appia Antica: św. Kaliksta, św. Sebastiana i św. Domitylli.

Podziemna Trasa Turystyczna Podziemna Trasa Turystyczna
archiwum prywatne Marzena Nowak

Winnice

Sandomierz i jego okolice można również zwiedzać w zupełnie inny sposób - poznając jego smaki. Dla miłośników winnego trunku został utworzony Sandomierski Szlak Winiarski, który jesienią otwiera się dla turystów. Uprawie winorośli sprzyja tu lessowa ziemia i specyficzny mikroklimat regionu, które powodują że sandomierskie wina zachwycą najbardziej wymagające podniebienia. A gdzie znajdziemy takie miejsce we Włoszech? Godzinę drogi na południe od Rzymu rozpościera się rolnicza kraina Agro Pontino, która od wielu wieków stanowi spichlerz Wiecznego Miasta.

Hit serialowy

Sandomierz posłużył również jako sceneria popularnego serialu kryminalnego z księdzem w roli głównej. Jeśli chcecie poczuć się jak jeden z bohaterów telewizyjnego hitu, czyli serialu „Ojciec Mateusz" to koniecznie musicie odwiedzić wystawę „Świat Ojca Mateusza". Spacerując po Starym Mieście rozglądajcie się uważnie... może uda wam się wypatrzeć, jadącego na rowerze, samego bohatera? Polski serial oparty jest na włoskim serialu Don Matteo produkowanym od 2000 roku, a sam Sandomierz porównywany jest z włoskim miastem Gubbio, gdzie rozgrywa się akcja oryginalnej wersji.

„Miejscowość ta jest nadzwyczajnie piękna i przyjemna. Są tam uprawiane winnice. Wszędzie rozciągają się sady, tak iż sądziłbyś, że zewsząd lasy otaczają miasto. Znajduje się tam wielka ilość najwyborniejszych owoców. Dlatego też Kazimierz Wielki i inni królowie przybywali do Sandomierza, aby zażyć powietrza i uciechy. Powaby miejsca zwiększa ogłada obywateli, a także różne przyjemności. Znajdziesz tam bowiem znakomitych medyków, muzyków, różne gatunki napojów, wesołe duchowieństwo, niewiarygodną obfitość ryb, miodu, łososi, dziczyzny, zboża oraz innych specjałów". Stanisław Sarnicki, Opisanie Polski 1585 r.

Następny artykuł