zima ptak mróz
Źródło: Obraz David Mark z Pixabay

Przesilenie - przygotowanie na Nowe

20 Grudnia 2020

Jutro Przesilenie zimowe oraz koniunkcja Jowisza i Saturna, dobry czas na otwarcie się na Nowy cykl oraz przypomnienie sobie, że jesteśmy częścią większej Całości. We Wszechświecie wszystko pulsuje, ma swoje rytmy i cykle. Nasze ciało, nasze istnienie ma swoje sinusoidy, okresy wzrostu, stagnacji i opadania, reagujemy na to, co w przyrodzie i w energii świata.

Według medycyny chińskiej, zima powiązana jest z elementem wody. To czas odpoczynku, wyciszenia, ochrony zasobów zebranych podczas obfitego czasu zbiorów i mądrego korzystania z nich. To etap przygotowania na nowy cykl, ale nie jest to też czas całkowitej bierności. Pod ziemią dalej rozrastają się korzenie roślin, nie wszystkie zwierzęta śpią, od 21 grudnia wydłuża się dzień i zaczyna przybywać światła, w styczniu zaczyna pylić leszczyna.

Ten rok bardziej niż zwykle wymusza na nas zatrzymanie w jesienno-zimowym okresie, wiele biznesów nie może w pełni funkcjonować lub jest zamknięta. Po pierwsze, nie dokładajmy sami sobie w tym trudnym czasie, poprzez robienie sobie wyrzutów, że nie przygotowałam siebie czy swojej firmy lepiej na czas wyzwań, że w tym czasie nie jestem pełna energii, że być może zaniedbuje się niektóre rzeczy bo zwyczajnie nie mam na nie teraz czasu czy energii. Pamiętajmy, że jeżeli w ogólnym rozrachunku jest wystarczająco dobrze, to już wspaniale i możesz sobie pogratulować. I koniecznie to zrób. Na Święta lepiej być wyspanym i w miarę wypoczętym, niż wysprzątać cały dom dwa razy i wszystko własnoręcznie ugotować. To brzmi banalnie, ale czasem świadome pozwolenie sobie na plan minimum jest najlepszym prezentem, jaki mogę sobie dać.

Poza tym, wykorzystajmy ten czas na stworzenie wizji, planów, co mogę zrobić, żeby lepiej funkcjonować w przyszłym roku, zdrowotnie, w relacjach, w biznesie. Nie chodzi tu o wygórowane postanowienia noworoczne. Epidemia prawdopodobnie wiosną będzie zanikać, wrócimy do naszego normalnego funkcjonowania. Czy w tym czasie zatrzymania, który może potrwać jeszcze kilka tygodni mogę zrobić coś, żeby się wzmocnić? Może wprowadzę nową usługę dla moich klientów?

Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana, wszystko płynie i przechodzi w siebie - zimą w ciepłe dni wiosny, dzień w noc, trudne chwile w zwyczajne wystarczająco dobre życie i spokój. Teraz jest ciężej, więc za jakiś czas będzie lżej i lepiej. Ta sinusoida pokazuje, że zamiast mówić o przeciwieństwach - jest trudno, więc nic nie ma sensu i jest beznadziejnie, możemy popatrzeć na każdą sytuacją, jak na kontinuum, w którym zawsze w jednym czasie obecne są różne jakości. Coś dobrego i coś co nas przytłacza, coś co nas rozwija i coś, co powstrzymuje przed pójściem do przodu.

Dalajlama powiedział „Spróbujcie traktować wszystkie niesprzyjające okoliczności i przeciwności losu, jako przemijające. Niczym okręgi na wodzie, pojawiają się one i znikają." Wizja życia, jako jednego pasma sukcesów i przyjemności to bajka, z którą warto się pożegnać, bo wpędza nas w nierealistyczne oczekiwania względem siebie i świata. Warto natomiast zapamiętać cytat z Desideraty Maxa Erhmana „Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny. Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy."

Następny artykuł