Poznaj NAJciekawsze atrakcje Dolnego Śląska, których nie możesz ominąć!
Dolny Śląsk to jeden z najciekawszych regionów w Polsce, który od zawsze kusił różnorodnością, niezwykłymi miejscami i bogatą historią. Bez wątpienia prawdziwą perełką jest jego stolica Wrocław, który nie bez powodu uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Ale dolnośląskie to także tajemnicze zamki, nieodkryte skarby, uzdrowiska, górskie krajobrazy, a nawet wulkany! W każdej z tych kategorii mogę śmiało użyć słowa NAJ! Najstarsze, największe, najpiękniejsze! Zapraszam na krótką wycieczkę po tej magicznej krainie.
Wrocław - stolica Dolnego Śląska
Ilość i różnorodność atrakcji stolicy Dolnego Śląska mogłaby posłużyć na niejeden przewodnik znacznych rozmiarów. Jeśli wybieramy się tu na weekend to na pewno musimy odwiedzić Stare Miasto i Rynek ukryty wśród pięknych, zabytkowych kamienic. W ciągu dnia możemy poszukać tutejszych krasnali, a wieczorem usiąść w jednej z licznych restauracji i podziwiać oświetlony główny plac miasta. A jeśli chcielibyśmy wybrać się na romantyczny spacer to miasto z największą ilością mostów w Polsce! Zabytki, które warto zobaczyć to między innymi: Ratusz z najstarszym w Polsce dzwonem zegarowym, Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela , Bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety, Muzeum Narodowe, Hala Stulecia, Most Grunwaldzki, Centrum Historii Zajezdnia, Wieża widokowa Archikatedry pw. św. Jana Chrzciciela, Ostrów Tumski (najstarsza część miasta), Panorama Racławicka, wyspy, murale, Wieża Ciśnień, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Mostek Pokutnic, Fontanna Multimedialna, Synagoga Pod Białym Bocianem. ZOO we Wrocławiu to najstarsza tego typu placówka w Polsce (otwarta dla zwiedzających 10 lipca 1865 roku), a także miejsce z ogromną ilością atrakcji napotykanych na każdym kroku. Najbardziej oryginalną częścią ogrodu jest Budynek Afrykanarium, jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki (posiada trzy kondygnacje, z czego jedna znajduje się pod ziemią). W 15 milionach litrów wody możemy zobaczyć, aż 350 gatunków ryb, hipopotamy nilowe, krokodyle i manaty, a także jedne z najmniejszych antylop świata! Ogród Japoński znajduje się w Parku Szczytnickim i jest kolejnym miejscem obok którego nie można przejść obojętnie. Czym zachwyca? Wyjątkowym charakterem i niezwykłym nawiązaniem do kultury i sztuki japońskiej. Hydropolis – to nowoczesna, interaktywna przestrzeń poświęcona wyłącznie tematyce wody podzielona na 7 stref: Planeta Wody, Stany Wody, Człowiek i Woda, Miasto i Woda, Ocean Życia, Głębiny, Historia Inżynierii Wodnej. Warto wspiąć się na Sky Tower, czyli najwyższy budynek w stolicy Dolnego Śląska (i jednej z najwyższych w Polsce) z tarasu którego możemy podziwiać panoramę miasta. Inne punkty widokowe to: Mostek Pokutnic, Wieża widokowa Archikatedry, Wieża widokowa kościoła garnizonowego, Wieża Matematyczna Uniwersytetu Wrocławskiego, koktajl bar znajdujący się na 5 piętrze budynku Concordia Design.
Stare Miasto Wrocław
archiwum prywatne Marzena Nowak
Zamki i pałace
Dolny Śląsk to idealne miejsce dla miłośników zabytkowych zamków i eleganckich pałaców. Podobno jest ich łącznie kilkaset, a w wybranych możemy nawet zamieszkać, skorzystać z luksusowego SPA, czy zorganizować przyjęcie! Poczuć się tu iście po królewsku możemy na każdym kroku. Największa w kraju liczba zamków i pałaców zlokalizowana jest właśnie na Dolnym Śląsku. Warto odwiedzić między innymi zamki: Czocha (XIII-wieczny położony na wzgórzu z widokiem na jezioro), Kliczków (nowoczesne centrum konferencyjno-wypoczynkowe w średniowiecznych murach), Książ w Wałbrzychu (trzeci pod względem wielkości w Polsce, wyróżniający się piękną architekturą i położeniem w Książańskim Parku Krajobrazowym), Grodno, Bolczów, Bolków, Karpniki, Siedlęcin, Zamek książąt oleśnickich, Grodziec, czy pałace: Kamieniec, Krasków, Krzyżowa, Paulinum, Schaffgotschów, Wojanów, Staniszów, Wojanów-Bobrów, Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, Pałac w Krobielowicach, Pałac w Łomnicy, Pałac w Mysłakowicach.
Kolorowe Jeziorka
Znajdują w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Na trasie ścieżki znajduje się 7 atrakcji, w tym słynne 4 jeziorka. Najciekawsze są tu 2 barwne jeziorka, które są wyrobiskami po kopalni łupków pirytonośnych (piryt to związek żelaza i siarki). Swój oryginalny kolor zawdzięczają związkom mineralnym, które je zabarwiają, a promienie słoneczne powodują, że jest to dodatkowo niezwykle malownicze widowisko.
Góry
Dolny Śląsk to także idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek. To właśnie tutaj znajduje się najwięcej szczytów należących do Korony Gór Polski! Aż 15 z 28! Są to między innymi: Chełmiec, Jagodna, Szczeliniec Wielki, Śnieżka, Śnieżnik, Ślęża, Wielka Sowa, czy Wysoka Kopa. Najchętniej odwiedzanym pasmem są Karkonosze, gdzie turyści jako bazę noclegową wybierają Szklarską-Porębę i Karpacz. Następnie z tych miejsc wędrują na Szrenicę, czy Śnieżkę - najwyższy szczyt Dolnego Śląska. Warto również odwiedzić Góry Stołowe z niezwykłymi formami skalnymi w kształcie postaci ludzkich i zwierzęcych i najwęższym szczytem o nazwie Szczeliniec Wielki. W Górach Sowich nietypową atrakcją jest podziemny kompleks Riese, gdzie możemy odkryć tajemnice związane z II wojną światową.
Wulkany
Sporym zaskoczeniem dla osób, które po raz pierwszy wybierają się do województwa dolnośląskiego jest informacja o wygasłych wulkanach. To właśnie tutaj napotkamy to nietypowe zjawisko w naszym kraju. Najwięcej z nich znajdziemy w pobliżu Gór Kaczawskich, gdzie powstał specjalny szlak o nazwie Kraina Wygasłych Wulkanów, a najwyższym z nich i najlepiej zachowanym jest Ostrzyca.
Kopalnie
Jeżeli natomiast mamy ochotę zajrzeć w głąb ziemi to województwo dolnośląskie zaprasza do kilku kopalń udostępnionych dla zwiedzających. W Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad, a na zakończenie zwiedzania trafiamy do osobliwego Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli, jest to zbiór tabliczek związanych z przepisami BHP i przeróżnymi hasłami, instrukcjami i ostrzeżeniami. Kolejną Kopalnię złota o nazwie "Aurelia" odwiedzimy w Złotoryi, a długość trasy udostępnionej turystom wynosi około 100 metrów. Korytarze są wąskie i niskie, więc przy wejściu otrzymujemy dodatkowe zabezpieczenie w postaci kasku na głowę. Ciekawą możliwość eksplorowania prezentuje Podziemna Trasa Turystyczno – Edukacyjna w Starej Kopalni Uranu w Kletnie. Poza możliwością standardowego zwiedzania możemy również wybrać nietypowe atrakcje, takie jak: nocne zwiedzanie, warsztaty geologiczne, czy ekstremalną przygodę (eksploracja nieudostępnionych sztolni dawnej kopalni uranu i średniowiecznych chodników kopalni rud żelaza sprzed 600 lat!). Pozostałe kopalnie w regionie to: Kopalnia Kowary Podgórze, Kopalnia Liczyrzepa, Kopalnia Szklary, czy Kopalnia Wiry - Podziemna Trasa Turystyczna.
A jakie jeszcze NAJ odnajdziemy na Dolnym Śląsku?
Bolesławiec - unikatowa ceramika i najdłuższy wiadukt kolejowy (490metrów), Cieplice – najstarsze uzdrowisko w Polsce, Świdnica – najstarsze pierniki w Polsce, Arboretum Wojsławice największa kolekcja liliowców w Europie, twierdza w Srebrnej Górze jest największą niezdobytą twierdzą górską Europy, najwięcej miejscowości uzdrowiskowych, Hala Izerska - najzimniejsze miejsce w Polsce, przystanek Szklarska Poręba-Jakuszyce to najwyżej położona stacja kolejowa w Polsce, Klasztor w Lubiążu – jest największym opactwem pocysterskim na świecie z najdłuższą fasadą barokową w Europie, kaplica św. Wawrzyńca jest najwyżej położoną budowlą barokową w Polsce, największa tajemnica II wojny światowej to stworzony przez nazistów kompleks Riese.
Wszystkie wymienione atrakcje, a także wiele innych czekają na ciekawych tego tajemniczego regionu!
Tajemniczy Dolny Śląsk
archiwum prywatne Marzena Nowak