Portugalia Lisbona
Źródło: Obraz Julius Silver z Pixabay

Portugalia przedłuża stan wyjątkowy do 15 kwietnia

27 Marca 2021

Portugalia postanowiła zamknąć granicę i wprowadzić zakaz swobodnego podróżowania w okresie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych. Zakaz ten zostanie utrzymany do 15 kwietnia.

Dokument o wydłużeniu stanu wyjątkowego został podpisany przez prezydenta Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. W Portugali liczba zgonów i zakażeń jest najniższa od sierpnia, jednak konieczne jest przygotowanie się do nadejścia ewentualnej kolejnej fali pandemii. Tamtejszy rząd postanowił wprowadzić zakaz wyjazdów turystycznych, który obowiązywać ma przez cały Wielki Tydzień. Wyjątkiem będą te podróże, które muszą się odbyć w ramach wyższej konieczności – poinformował Eduardo Cabrita, szef MSW Portugalii.

Zaostrzone zostaną w tym czasie również kontrole na przejściach granicznych. W ramach przedłużenia stanu wyjątkowego w Portugalii, mieszkańcy stosować się muszą do szeregu obostrzeń pandemicznych i zakazów. Obowiązuje nakaz pozostawania w domach, a wszystkie obiekty kulturalne i atrakcje turystyczne pozostają zamknięte.

Restauracje i bary mogą sprzedawać posiłki na wynos, a hotele mogą działać w przypadku zapewniania zakwaterowania uczniom i studentom. Wszystkie te przepisy oraz sytuacja pandemiczna sprawiają, że polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wyjazdy turystyczne do Portugalii. Obecnie Polacy, którzy chcą wjechać do Portugalii muszą okazać negatywny wynik testu na COVID-19, wykonany na 72 godziny przed podróżą. Po przylocie konieczne jest jeszcze odbycie 2-tygodniowej kwarantanny, którą spędzić można w miejscu zamieszkania/zakwaterowania lub w lokalu wskazanym przez służby sanitarne.

Zdaniem specjalistów ds. turystyki w Portugalii, że wszystko wskazuje na to iż turystów w tym roku będzie mniej niż przed pandemią, to liczba zagranicznych podróżnych nie powinna zredukować się drastycznie. Warunek dobrego sezonu turystycznego to zachowanie wszelkich obostrzeń sanitarnych. European Best Destination w środę uznało Portugalię za najlepszy w Europie kierunek podróży w czasie pandemii. Badanie analizowało miejsca wyszukiwane przez internautów oraz realne wyjazdy turystyczne. Na kolejnych miejscach znalazły się: Francja, Grecja, Włochy oraz Chorwacja.

Źródło: Gov.pl, RMF24

Następny artykuł