Lizbona
Źródło: Obraz Ilse Meister z Pixabay

Portugalia od deski do deski – czyli podróżowanie od Lizbony po Lagos

11 Stycznia 2021

Portugalia to niezwykłe miejsce położone na krańcu Europy. To idealne miejsce dla odkrywców i wielbicieli krajobrazów. Każda zatoka kryje w sobie przepiękne plaże. Portugalia z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem podróży wakacyjnych. Jest bardzo różnorodna, możemy zobaczyć czerwone klify, piaszczyste plaże, rzeki, wyspy, zatoki, jak również lasy migdałowe.

Mnie Portugalia zauroczyła przede wszystkim dziedzictwem kulturowym, ale także tym, że właśnie w Portugalii odkryłam najprawdziwsze smaki owoców morza. Portugalczycy praktycznie nie używają przypraw, bazują na naturalnym smaku produktów. Polecam skosztować cataplanas, gulasz z ryb lub owoców morza duszony w kociołku przypominającym tażin.

Lizbona

Najpiękniejsze miejsca w Portugalii? Jak dla mnie, to zdecydowanie Lizbona. Wąskie uliczki, między ściśniętymi kamienicami, odrapanymi ścianami domów z wzorzystymi Azulejos, wiekowe tramwaje… Lizbona, jak przystało na stolicę kraju, ma wiele miejsc, które trzeba zobaczyć: kilka ważnych historycznie pomników, m.in pomnik Chrystusa Króla, czy Pomnik Odkrywców, klasztor Hieronimitów z grobowcem Vasco Da Gama i wiele innych. Żeby zwiedzić Lizbonę i odkryć jej duszę potrzebujemy co najmniej kilku dni. Nam się udało tylko zobaczyć jej większą połowę w przeciągu jednego dnia. Najważniejsze to dobrze się przygotować do wycieczki. Dzięki temu udało nam się podziwiać Lizbonę z kilku tarasów widokowych, przespacerować najważniejszą ulicą z Łukiem Triumfalnym Arco da Rua Augusta.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasich Arco da Rua Augustazdjęcie prywatne Magdalena Pasich Arco da Rua Augusta
projektwypoczynek.pl

Sintra

Drugim bardzo ładnym punktem w Portugalii jest Sintra. Słynna przede wszystkim z zamku Pena. Ale to nie koniec wrażeń, gdyż jadąc do Sintry nie sposób ominąć Cabo de Roca czy słynne miejsce, gdzie objawiła się Maryja czyli Fatima.

A co w takim razie robić na Wybrzeżu Algarve, które słynie przede wszystkim z pięknych hoteli, kąpieli słonecznych i uprawiania sportów wodnych.? Myślę, że warto wymienić tutaj kilka perełek Algavre, które każdy powinien zobaczyć.

Faro

Jedną z nich jest Faro. Najczęściej uważa się je za punkt startowy wycieczki, a nie atrakcję samą w sobie. W Faro tak naprawdę mamy mnóstwo kościołów, katedr, kaplic. Dla mnie ciekawym miejscem jest Marina z promenadą i ogrody Jardim Manuel Bolivar, które znajdują się tuż obok promenady. W samym Faro myślę, że najciekawszym miejscem jest Stare Miasto na którym stoi Kaplica Kości. Jej wnętrze wypełniono kośćmi około tysiąca mnichów z klasztornego cmentarza. Poza tym warto po prostu poszwendać się trochę po wąskich uliczkach, pooglądać miejscową architekturę i zwrócić uwagę na domy obłożone azulejos oraz zdobione okiennice.

zdjecie prywatne Magdalena Pasich Kaplica Kościzdjecie prywatne Magdalena Pasich Kaplica Kości
projektwypoczynek.pl

Albufeira

Nie można zapomnieć także o miasteczku Albufeira. Jak dla mnie Albufeira okazała się troszkę inna niż ją sobie wyobrażałam. Miałam wrażenie, że jest trochę komercyjna, mnóstwo sklepików, restauracji, dyskotek. Jest taka ulica w samym jej centrum zwana The Strip, która wieczorem wygląda jak Las Vegas w Stanach. Można zasmakować nocnych rozrywek, ale także uczestniczyć w ciekawych pokazach, spektaklach czy koncertach.

zdjęcie prywatne Magdalena Pasich Miasto Albufeirazdjęcie prywatne Magdalena Pasich Miasto Albufeira
projektwypoczynek.pl

Z kolei na zachód od Albufeiry są miejsca, gdzie ta komercja jeszcze nie dotarłą i jest to miasteczko Alvor. Jest bardzo spokojne, urocze… To jest zupełne przeciwieństwo głośnej Albufeiry. W tym miejscu można po prostu odpocząć.

A Jadąc jeszcze dalej na południe dotrzemy do słynnych, czerwonych klifów w Lagos. Jest to najbardziej rozpoznawalne miejsce w Portugalii. Ciekawą opcją jest wycieczka łódką wybrzeżem aby zobaczyć klify od strony morza. Wrażenie bezcenne.

Portugalia to idealny wakacyjny wybór dla wszystkich miłośników kameralnych zakątków, otwartych i szczerych ludzi, oraz spokojnego życia. Znajdziemy tu piękne, piaszczyste plaże, ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża, oraz wiele pięknych zabytków położonych w praktycznie każdym portugalskim miasteczku. Portugalia jest państwem niezwykle bezpiecznym, nieuwikłanym w żadne konflikty religijne, etniczne, czy wewnętrzne i posiadającym jeden z najniższych w całej Europie wskaźnik przestępczości. Mieszkańcy są przywiązani do tradycji, ale również tolerancyjni, otwarci i przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Portugalia to kraj, który, co roku przyciąga rzesze turystów ciepłym klimatem, bezpośrednim dostępem do oceanu i zróżnicowanym krajobrazem. Nie pozostawia nam nic innego jak zobaczyć na własne oczy, zapraszam do Portugalii!

Następny artykuł