sea-3170389_1920
Źródło: Obraz Svetoslav Markov z Pixabay

Półwysep Chalkidiki zwróci turystom połowę kosztu testu na COVID-19

26 Lutego 2021

Organizacje branżowe z Płw. Chalcydyckiego chcą w tym roku ponownie zwracać turystom połowę kosztów testu na koronawirusa. Konkretnie, 50 procent ceny miałyby pokrywać Chalcydycka Organizacja Turystyczna i Chalcydyckie Stowarzyszenie Hotelarskie.

Taką informację podał Grigoris Tasios, prezes Greckiej Federacji Hotelarskiej, w rozmowie z Ateńską Agencją Informacyjną. Turyści, by dostać refundację, będą musieli pokazać w recepcji hotelowej wynik testu i rachunek.

Projekt po raz pierwszy był realizowany w sierpniu zeszłego roku, w tym ma być wdrożony już na początku sezonu. To zdaniem Tasiosa pomoże wypromować region.

W tym roku do Grecji goście mają móc wjeżdżać na podstawie zaświadczenia o przyjęciu szczepionki na covid-19 lub ujemnego wyniku testu na koronawirusa – ważne mają być zarówno szybkie badania antygenowe jak i PCR.

Prezes mówi, że branża szykuje się na wznowienie działalności na prawosławne święta wielkanocne – dla północnych regionów Grecji to ważny okres, bo w tym czasie na wypoczynek przyjeżdża wiele osób, głównie z krajów bałkańskich. Tasios liczy, że sezon wystartuje na dobre prawdopodobnie w czerwcu.

Testy, formularz PLF, kody QR

Pozostaje utrzymany bezwzględny obowiązek zarejestrowania swojego pobytu na stronie https://travel.gov.gr/#/ dla wszystkich osób wjeżdżających do Grecji (Passenger Locator Form). Obowiązek ten dotyczy także dzieci.

Po wypełnianiu formularza PLF wygenerowany zostanie kod QR, który należy okazać przy przekraczaniu granicy z Grecją drogą powietrzną, lądową i morską. Kod należy wydrukować lub zapisać w formie elektronicznej, by służby graniczne mogły go zeskanować. Formularz należy wypełnić co najmniej 72 godziny przed wjazdem a w przypadku podróży samolotem – co najmniej 24 godziny przed odprawą. W formularzu PLF należy podać adres pobytu w Grecji lub plan podróży na najbliższe 7 dni. Każdy dorosły oraz każde dziecko powinno posiadać własny kod QR. Za niedopełnienie powyższego obowiązku władze greckie mają prawo ukarać grzywną w wysokości 500 euro.

Dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski wjazd na terytorium Grecji dozwolony jest pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godziny przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej.

Wszyscy podróżujący (drogą powietrzną, lądowa, morską) mogą być poddani losowym testom na zakażenie COVID-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaną zobowiązani do odbycia 14-dniowej kwarantanny.

źródło: http://www.wiadomosciturystyczne.pl, https://www.gov.pl

Następny artykuł