travel-5205829_1920
Źródło: Obraz Alexandra_Koch z Pixabay

Polskie lotniska otwierają punkty z szybkimi testami na covid-19

27 Stycznia 2021

Polskie lotniska, na razie te w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu, uruchomiły możliwość wykonania szybkiego testu na COVID-19 dla pasażerów.

Kraków

W związku z wprowadzeniem przez Królestwo Niderlandów wymogu posiadania negatywnego testu antygenowego (wykonanego maksymalnie 4h przed lotem), od 26 stycznia w Kraków Airport uruchomiona została możliwość wykonania testu na COVID-19 dla pasażerów. Test można wykonać od 4 godzin do 40 minut przed rozkładową godziną wylotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów tj. KLM do Amsterdamu (AMS) oraz Ryanair do Eindhoven (EIN). Punkt wymazowy zlokalizowany jest bezpośrednio przed głównym wejściem do terminalu pasażerskiego (pod kładką łączącą terminal z parkingiem i stacją kolejową). Badanie realizowane jest przez Centrum Medyczne iMed24 w cenie 200 zł (preferowana płatność kartą), a czas oczekiwania na wynik testu wynosi około 20 minut. Zaświadczenie potwierdzające uzyskany wynik testu wydawane jest w języku polskim lub angielskim.

Poznań i Wrocław

W kontekście mobilnych laboratoriów pierwsze były lotniska w Poznaniu i Wrocławiu. Co prawda na początku w Poznaniu test można było wykonać wyłącznie przed lotem do Amsterdamu, ale lotnisko szybko poinformowało, że dopina ostatnie szczegóły, aby punkt badań działał w porcie na stałe. Tutaj test antygenowy kosztuje 149 PLN, a test genetyczny metodą RT LAMP 219 PLN. Dla ułatwienia pasażerowie otrzymują wyniki w języku angielskim. Podobnie jest we Wrocławiu, które opcję szybkich testów wprowadziło 24 stycznia. Podróżni lecący z Wrocławia do Amsterdamu będą̨ mogli wykonać na naszym lotnisku na 4 godziny przed odlotem antygenowy szybki test na Sars-Cov-2/COVID-19. - informuje lotnisko w swoim komunikacie. - Zainteresowani wykonaniem testu powinni zgłosić́ ten fakt obsłudze lotniska przy wejściu, w punkcie pomiaru temperatury. Koszt testu to 120 zł (w cenie również tłumaczenie na język angielski).

Gdańsk

26 stycznia do grona lotnisk z mobilnym laboratorium dołączyło także lotnisko w Gdańsku. Tu testy można wykonywać w określonych godzinach od poniedziałku do piątku w godzinach 3:00-6:00 rano, a w soboty i niedziele 3:00-10:00 rano. Warto jednak pamiętać, żeby wcześniej umówić się na konkretną godzinę. Można to zrobić mailowo lub telefonicznie. W dni powszednie test antygenowy kosztuje 160 PLN, w weekend 200 PLN. Pasażerowie od razu otrzymują wyniki badań w języku angielskim.

Katowice

W Katowicach również rusza punkt szybkich komercyjnych testów antygenowych pod kątem koronawirusa dla podróżujących do Holandii. Test można wykonać od 4 godzin do 60 minut przed rozkładową godziną odlotu bezpośrednich rejsów do Królestwa Niderlandów - mowa tutaj o połączeniu linii lotniczej Wizz Air do Eindhoven. Badanie realizuje Laboratorium Lab-Med w cenie 120 zł (preferowana płatność kartą ). W tej kwocie pasażer otrzymuje zaświadczenie w języku polskim lub angielskim, potwierdzające uzyskany wynik testu, które przekazywane jest drogą elektroniczną w ciągu 40 minut od pobrania materiału. Punkt wymazowy zlokalizowany jest w kontenerze przed terminalem pasażerskim A. Na lotnisku informację dotyczącą miejsca wykonywania testów antygenowych można uzyskać przy wejściu do terminalu pasażerskiego A (punkt pomiaru temperatury) oraz w punkcie informacji lotniskowej.

Już na ten moment wiadomo, że podobny punkt pojawi się na lotnisku Chopina w Warszawie. - Intensywnie pracujemy nad tym, żeby taka opcja była dostępna. Liczymy na to, że uruchomienie jest kwestią najbliższych kilku dni – przekonuje Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

https://www.krakowairport.pl/, https://www.katowice-airport.comhttps://www.fly4free.pl

Następny artykuł