galleon-1666084_1920
Źródło: Obraz Júlia Orige z Pixabay

Polska - nowe rozporządzenie - które kraje obejmie zakaz lotów do 10.11

27 Października 2020

Wybierasz się na zimowe wakacje? Myślałeś o Maroko? A może marzył Ci się inny region w Afryce - Nepal. Albania, Bośnia i Hercegowina, Honduras, Nepal i Maroko - o te kraje powiększyła się lista kierunków zakazanych w najnowszym rozporządzeniu Rady Ministrów.  Rozporządzenie będzie obowiązywało do końca dnia 10 listopada 2020 r. Gdzie poza tymi krajami nie będziemy mogli podróżować z Polski w przeciągu kolejnych 14 dni? Jakie wyłączenia z zakazu spowodowane Covid-19 zatwierdził tym razem Rząd?

Dziś zostało opublikowane nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Lista krajów, do których nie polecimy bezpośrednio z Polski ma powiększyć się o kolejne pięć.

Polska - gdzie możemy latać, Polacy, podróż

W ostatnim opublikowanym 13 października rozporządzeniu na liście znajdowało się 29 krajów. Teraz zakaz dotyczyć ma kolejnych pięciu, są to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Honduras, Nepal i Maroko.

Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu wykonywania, na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk, lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców przekracza 90, w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control), z wyłączeniem państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy i Federacji Rosyjskiej.

Pełna lista krajów objętych rozporządzeniem:

  1. Belize;
  2. Bośnia i Hercegowina;
  3. Czarnogóra;
  4. Federacyjna Republika Brazylii;
  5. Federalna Demokratyczna Republika Nepalu;
  6. Gruzja;
  7. Jordańskie Królestwo Haszymidzkie;
  8. Królestwa Bahrajnu;
  9. Królestwo Marokańskie;
  10. Państwo Izrael;
  11. Państwo Katar;
  12. Państwo Kuwejt;
  13. Państwo Libia;
  14. Państwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
  15. Republika Albanii;
  16. Republika Argentyńska;
  17. Republika Armenii;
  18. Republika Chile;
  19. Republika Hondurasu;
  20. Republika Iraku;
  21. Republika Kolumbii;
  22. Republika Kostaryki;
  23. Republika Libańska;
  24. Republika Macedonii Północnej;
  25. Republika Malediwów;
  26. Republika Mołdawii;
  27. Republika Panamy;
  28. Republika Paragwaju;
  29. Republika Peru;
  30. Republika Tunezyjska;
  31. Republika Zielonego Przylądka;
  32. Stany Zjednoczone Ameryki;
  33. Sułtanat Omanu;
  34. Wspólnota Bahamów.

Zakaz nie będzie stosowany do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe:

  1. na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów;
  2. o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze;
  3. realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2018 r. poz. 2110) realizujących zadania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  4. wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
  5. z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.

źródło: https://bip.kprm.gov.pl/

Następny artykuł