picnic-977866_1920
Źródło: Obraz go-presse z Pixabay

Podróżnicze savoir-vivre - jak spędzić urlop bez żadnej wpadki

25 Marca 2021

Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, lepiej wcześniej zapoznaj się ze zwyczajami panującymi w miejscu docelowym Twojej przyszłej podróży. Nieznajomość prawa ale też norm obyczajowych może stać się bowiem wstępem do olbrzymich kłopotów, jakie mogą Cię czekać w obcym kraju.

Nawet jeśli u nas w Polsce coś jest jak najbardziej dla nas naturalne, gdzieś indziej będzie mogło być odebrane jako zniewaga, czy ujdzie za mało moralne. Chyba nikt z nas nie chciałby zapłacić, zupełnie bezwiednie, sporej grzywny czy broń boże trafić za kratki w nieznanym miejscu, w dodatku o całkiem odmiennej kulturze i obyczajach?

Na co dzień

Nie w każdym regionie świata przyjmą z radością uścisk „na misia” czy siarczyste całusy w oba policzki. Nawet pocałunek w rękę kobiety może np. w krajach Azji oznaczać zbytnie spoufalanie się i spowodować falę nieprzyjemnych sytuacji.

W Singapurze żucie gumy to przestępstwo, jest to zakazane!

Na Zanzibar nie zabierz przypadkiem ze sobą reklamówek, opakowania foliowe są tam zabronione!

W krajach arabskich nie targowanie się w trakcie zakupów to dla sprzedającego duża zniewaga! Nie dopuść do takiej sytuacji, nie chcesz kupować, po co zaczynać licytację?

Detale ubioru

Kolacja w hotelu w narzuconym na strój kąpielowy jeszcze mokrym ręczniku? Pamiętaj, że w wielu miejscach powinno ubierać się stosownie do sytuacji. Wystarczy spojrzeć na naklejone na drzwiach restauracji przekreślone obrazki klapek, kąpielówek czy innych elementów garderoby.

Odkryte ramiona, krótka spódniczka, spory dekolt? Na plaży – proszę bardzo. W wielu publicznych miejscach, głównie kultu religijnego, musimy uszanować obcą kulturę.

Pamiętaj, że nawet mimo woli możesz stać się źródłem zarzewia konfliktu, przykładowo nosząc zwykły t-shirt ze zdjęciem Twojej ulubionej drużyny piłkarskiej czy partii politycznej. Nie afiszujmy się niepotrzebnie. Bądźmy też tolerancyjni wobec innych, nie tylko w podróży ale i na co dzień.

Przy stole

Nie tylko zasady dobrego wychowania ale też regionalne nietypowe zachowania mogą nas nieźle zaskoczyć. Np. w Chile jedzenie palcami oznacza rażący brak kultury.

Stukanie się kieliszkami przy toaście w wielu krajach nie jest wcale mile widziane.

W Hiszpanii czy Portugalii lepiej nie prośmy kelnera o pieprz czy sól, jest w stanie uznać, że danie, które podał jest źle przyprawione i kucharz obrazi się na amen!

Pogawędki o pogodzie

Trudne tematy, szczególnie te polityczne i religijne zostaw dla bliskich. Nie wszystkim spodoba się też temat życia prywatnego czy np. pytanie o zarobki.

Znajdź zatem bardziej neutralne wątki, nie budzące kontrowersji, na pewno będziesz miał ich sporo w zanadrzu.

Drobne gesty

Kiedy w Grecji przepuści Cię na pasach kierowca samochodu, nie dziękuj mu czasem gestem otwartej dłoni. Dla niego to wielka obelga, lepiej weź wtedy nogi za pas.

Kiedy Bułgarzy kiwają ochoczo „tak” oznacza to „nie” i odwrotnie – zaprzeczając, potakują głowami. Proste, prawda?

W większości krajów Bliskiego Wschodu obowiązuje zakaz publicznego okazywania uczuć, można za to otrzymać bardzo wysoką karę lub nawet trafić za kratki.

Pułapki językowe

„Ola” to po hiszpańsku „cześć”, nie zdziw się więc jeśli akurat tak masz na imię, myśląc że wszyscy na każdym kroku wylewnie Cię witają.

Na Słowacji lepiej nie pytaj o drogę. W języku słowackim słowo „droga” oznacza „narkotyk”. Uważaj by nie spowodowało to katastrofy.

Nasz lipiec to w Chorwacji srpanj – nie pomyl się umawiając na ważne spotkanie.

W Czechach nie „ładujmy” telefonu, to w tym kraju brzydkie przekleństwo na literę P.

Pomimo, że jesteśmy właśnie na urlopie, starajmy się jednak zachować odpowiedni dystans, okazujmy szacunek innym, pomyślmy dwa razy zanim zachowamy się tak, że ktoś uzna to za niestosownie.

A zatem która zasada jest Ci bliższa: wolnoć Tomku w swoim domku czy ta, że wlazłszy między wrony trzeba krakać jak i one?

Następny artykuł