Trawa
Źródło: Obraz Bessi z Pixabay

Poczucie własnego bezpieczeństwa - jak zbudować?

7 Lipca 2020

Ugruntowanie to poczucie osadzenia, zakorzenienia w sobie, bycie w tu i teraz oraz połączenie z otaczającym nas światem. To jakość obserwacji i świadomości tego, co pojawia się w ciele, umyśle, emocjach oraz zdolność do bycia z tym, co jest Teraz.

Ugruntowanie to poczucie osadzenia, zakorzenienia w sobie, bycie w tu i teraz oraz połączenie z otaczającym nas światem. To jakość obserwacji i świadomości tego, co pojawia się w ciele, umyśle, emocjach oraz zdolność do bycia z tym, co jest Teraz. W dalszej kolejności, to również dawanie sobie wsparcia.

To stan naturalny dla każdego człowieka, każdy z nas ma w sobie tą umiejętność i choć czasem ją tracimy, zawsze możemy do niej wrócić.

Poniżej proponuję proste ćwiczenie, które praktykowane regularnie, już po kilku tygodniach zwiększa poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa, połączenia ze światem oraz sprowadza do tu i teraz.

Stań ze stopami na szerokość bioder lub szerzej, poszukaj takiej odległości stóp od siebie, żeby poczuć się stabilnie. Kolana są miękko, delikatnie ugięte, żeby nie blokować przepływu energii w ciele.
Zwróć uwagę, czy pojawiają się jakieś doznania z ciała, myśl, emocja, która przykuwa Twoją uwagę. Gdzie czujesz to w ciele, jaki jest oddech? Daj sobie chwilę na pobycie ze sobą.

Przenieś teraz uważność do stóp, poczuj stopy w kontakcie z podłożem. Może jesteś w stanie wyczuć fakturę podłoża na którym stoisz.

Zwróć uwagę, jak poprzez ciężar ciała, siłę grawitacji Twoje stopy wywierają nacisk na podłoże a podłoga, ziemia na której stoisz oddaje ten nacisk i Cię podpiera.

Zauważ, czy uda Ci się dziś poczuć tą jakość podparcia, którą daje Ci ziemia, coś większego, co zawsze Cię podtrzymuje i wspiera.

Jeżeli jesteś w stanie poczuć podparcie - w który miejscu w ciele to czujesz, jak to wpływa na Twój oddech.

Jeżeli nie, to samo skierowanie uważności do stóp, poczucie kontaktu z podłożem i sposobu w jaki stoisz na podłożu już jest gruntujące.

Strona główna