Jesień
Źródło: Obraz Valiphotos z Pixabay

Po co odpuszczać?

12 Lipca 2020

Dzisiejsze czasy to nadmiar bodźców, multizadaniowość w pracy, szybkie tempo po pracy.

Dzisiejsze czasy to nadmiar bodźców, multizadaniowość w pracy, szybkie tempo po pracy.

Jeśli chcemy wszystko zrobić, ze wszystkim zdążyć może być to kosztem nas samych, naszego zdrowia. Ważne jest odpuszczanie sobie pewnych zadań, tempa: przerwanie, zatrzymanie, przeniesienie na później, zrezygnowanie z czegoś, proszenie o wsparcie.
Robimy to po to, aby zachować zdrowy układ nerwowy. który nie potrafi długo funkcjonować przy dużej liczbie bodźców, dużym tempie, stresie. Jest ogromna liczba osób, która najpierw musi wykonać zadanie, wyznaczony cel zanim odpocznie, np mimo ogromnego zmęczenia ciężkim tygodniem musi w sobote wysprzątać, zrobić zakupy aby pozwolić sobie na odpoczynek. Permanentne zadaniowe podejście do życia, jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia i psychiki, traktuje bowiem ciało, jako maszynę do zadań.

Współpraca na linii głowa (myślenie) - ciało (odczuwanie) jest tu rozwiązaniem. Sytuacja , gdzie ciało i głowa wzajemnie się słyszą, szanują swoje potrzeby gwarantuje nam wysoką wydajność w pracy, dużo energii po pracy i długofalowo zdrowie psycho-fizyczne. Lepiej mieć leniwą niż czystą sobotę, głęboko się zregenerować, naładować baterie i w tygodniu czuć się lekko i radośnie.

Następny artykuł