Dominikana, ludzie
Źródło: Obraz CHRISTOPHER JONES z Pixabay

Pandemia, przepisy, jak podróżować, Meksyk, Dominikana

21 Marca 2021

Które kierunki są dostępne? Co lata? Gdzie testy są obligatoryjne i co z tą kwarantanną? Mamy wyjątkową sytuacje - dreamliner z Katowic, lata na egzotyczne kierunki. Dominikana, Meksyk i Malediwy - pierwszy raz dostępne w jednym czasie z Katowic.

Pandemia, przepisy, jak podróżować

Które kierunki są dostępne? Co lata? Gdzie testy są obligatoryjne i co z tą kwarantanną?

Podróżowanie aktualne nie jest proste i chyba każdy o tym wie. Oszukałabym Was, gdybym twierdziła inaczej. Ale z drugiej strony wszyscy mamy już dosyć pandemii, kolejnych lock downów, niepewnej sytuacji i poprostu zwyczajnych, codziennych ograniczeń. Od zeszłego roku zmieniło się bardzo dużo, zarówno w naszej codzienności jak i w wypoczynku. Zmiany zawsze wywołują w nas niepokój, a tym bardziej zmiany, które dla niektórych były naprawdę trudne.Większość z nas marzy o wakacjach, wyjeździe, urlopie. Tylko pytanie jak się za to zabrać.

Gdzie lecieć? Czy w ogóle się da? Czy potrzebna jest szczepionka? Czy wymagane są testy? I co jest z tą kwarantanną?

Artykuł piszę z końcem marca i wszystkie informacje jakie podaję, obowiązują na ten moment.
Od czego zacznę:
Kierunki bez testów które teraz mamy dostępne z wylotami z Katowic, to jest bardzo istotna informacja
Meksyk, Dominikana, Zanzibar (wyspa w Tanzanii)
Na temat lata trudno się zobowiązująco wypowiadać, choć są już pierwsze deklaracje wybranych krajów:
między innymi Turcja podała, że od 15 kwietnia zniesie testy. Również Albania na ten moment deklaruje ruch wolny od testów. Grecja będzie przyjmowała turystów ale z testami. Tyle jeśli chodzi o lato bo sytuacja jest dynamiczna i trzeba poczekać co będzie się działo bliżej sezonu.

Marzec/kwiecień/początek maja – gdzie można lecieć?

Choć to już końcówka zimy, to w tym temacie dużo się dzieje. Już wyjaśniam z czego to wynika. Jak zapewne wiecie zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem każdy podróżny powracający do Polski – podlega 10-dniowej kwarantannie, chyba że:
jest zaszczepiony
jest ozdrowieńcem
okaże się negatywnym wynikiem testu wykonanym przed przekroczeniem granicy państwa polskiego – i to jest bardzo istotna informacja dla każdego turysty.

Testy - Katowice, Gdańsk, Poznań, Wrocław

Techniczną możliwość wykonania testów, przed przekroczeniem granicy polskiej – mamy albo w momencie wylotu z miejsca w którym wypoczywamy (Meksyk, Dominikana, etc) lub na lotnisku w Polsce, ale tylko wtedy kiedy wracamy spoza strefy Schengen. I tylko na wybranych polskich lotniskach:
Katowice
Gdańsk
Poznań
Wrocław

Egzotyka, dreamliner, lokalne lotnisko, komfortowe loty, Meksyk, Dominikana, Malediwy

Tak naprawdę to jest bardzo dobra informacja, bo negatywny wynik testu zwalnia nas z kwarantanny, mamy za sobą wypoczynek i urlop, i nie podejmujemy ryzyka odbywania kwarantanny poza granicami Polski. Dlatego że katowickie lotnisko wykonuje takie testy, pierwszy raz w historii turystyki mamy taką sytuację, że z Katowic latają dreamlinery bezpośrednio na egzotyczne kierunki. Na ten moment tym komfortowym, szerokokadłubowym boeingiem 787 w wersji 9 można polecieć do Meksyku i do Dominikany. A jesienią będzie można polecieć na Malediwy.
Nie przypominam sobie aby taka sytuacja miała miejsce odkąd jestem w tej branży (a trochę lat już jestem) aby lokalne lotnisko obsługiwało tyle egzotycznych kierunków i na dodatek dreamlinerem.

Tylko latać!!!

Następny artykuł