Motor, włoskie barwy
Źródło: Obraz H. Hach z Pixabay

Od soboty 16.01.2021 wjazd na teren Włoch według nowych zasad

18 Stycznia 2021

Rząd Włoski przedłużył stan wyjątkowy z wyznaczonym terminem zakończenia na kwiecień. Od soboty 16 stycznia 2021 zostały zmienione zasady przekraczania granicy włoskiej i wszyscy przyjeżdżający do Włoch powinni zapoznać się z nowymi przepisami.

Włochy, wraz z rozpoczęciem nowego roku znacznie zmieniają strategię walki z koronawirusem i dlatego wprowadzają nowe przepisy wjazdowe.

Od 16 stycznia 2021 r. granica Włoch działa wg nowych przepisów:

  1. do 15 lutego kontrolowana będzie każda granica wewnętrzna Włoch, co ma związek z przedłużeniem stanu wyjątkowego. Do tego terminu przemieszczanie się między regionami bez poważnych powodów pozostaje zabronione. Podróżni będą mogli przekraczać granice regionów tylko w związku z podróżami zawodowymi, sytuacją wyższej konieczności, względami zdrowotnymi;
  2. Podróżni powinni pamiętać, że na terenie kraju pojawiają się dodatkowe obostrzenia, które wynikają z podziału na trzy strefy: czerwoną, pomarańczową i żółtą. Ma to duże znaczenie dla turystów, ponieważ nie mają oni prawa wjazdu na teren strefy pomarańczowej i czerwonej;
  3. Na terytorium Włoch całkowity zakaz wjazdu mają osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały lub przejeżdżały przez teren Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej.

Warunki wjazdu do Włoch

Przez najbliższe tygodnie granica z Włochami będzie funkcjonowała na zmienionych zasadach, warto zatem pamiętać by przed przejazdem wykonać test i posiadać negatywny wyniku testu wymazowego wykonanego w ciągu 48 h przed przekroczeniem granicy Włoch oraz każdy ma obowiązek przedstawienia oświadczenia (autodichiarazione). W razie jego braku osoba przyjeżdżająca do Włoch musi poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Większość krajów europejskich przedłuża restrykcje w swoich państwach. Przypominamy, że Włochy jako jeden z pierwszych krajów, nie czekając przedłużyły stan wyjątkowy aż do 30 kwietnia. To oznacza, że zmiany w przepisach przemieszczania się po kraju mogą trwać niemal do wiosny.

Wiele wskazuje na to, że chociaż w krajach europejskich ruszyły już szczepienia, na powrót do normalności podróżni będą musieli jeszcze czekać miesiącami.

Źródło: www.gov.pl

Następny artykuł