Samolot na pasie startowym
Źródło: Obraz Tobias Rehbein z Pixabay

Karta Lokalizacji Podróżnego – nowe zasady dla przylatujących do Polski

21 Lipca 2021

Od soboty 17 lipca obowiązują nowe zasady dla osób przylatujących do Polski zza granicy samolotem. Muszą wypełnić Elektroniczną Kartę Lokalizacji Podróżnego.

Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego

Nowy obowiązek dla przylatujących do Polski samolotem wszedł w życie 17 lipca. Każdy podróżny przed odprawą powinien wypełnić formularz w formie elektronicznej, jest to Karta Lokalizacji Podróżnego, która zastępuje dotychczasowe karty papierowe. Formularz Elektronicznej Karty Lokalizacji Podróżnego znajduje się na rządowej na stronie aplikacje.gov.pl.

Nowe informacje dla podróżujących do Polski

Do czego służy Karta Lokalizacji Podróżnego? Ma zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych. Jeśli na pokładzie samolotu będzie osoba zarażona COVID-19, Karta Lokalizacji w formie elektronicznej pomoże szybko dotrzeć do wszystkich osób, które w czasie podróży mogły mieć z nią kontakt.

Kiedy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego? Elektroniczna Karta musi być wypełniona przed odprawą i planowanym odlotem do Polski. Bez karty pasażer może być do Polski niewpuszczony. Papierowe Karty Turystyczne są uznawane w przypadku gdy system nie działa i u podróżnych bez dostępu do systemu teleinformatycznego.

Jak wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego w formie elektronicznej? Trzeba wejść na stronę gov do formularza i kliknąć Wypełnij formularz, wpisać i potwierdzić adres mailowy. Następnie otworzyć skrzynkę i kliknąć w link do formularza i wtedy wypełnić wszystkie obowiązkowe pola oraz zaakceptować oświadczenia i zgody. Wystarczy już tylko wysłać zgłoszenie i sprawdzić czy przyszedł e-mail potwierdzający.

Jakie dane trzeba wpisać w Elektronicznej Karcie Lokalizacji Pasażera? Do wypełnienia Karty Lokalizacji Pasażera w formie elektronicznej są potrzebne wszystkie dane personalne i teleadresowe oraz kontaktowe. Należy też podać numer lotu, kraj rozpoczęcia podróży i datę przylotu do Polski. Podróżni wracający do Polski muszą też podać adresy wszystkich miejsc, w których będą przebywać przez pierwsze 14 dni w kraju.

Elektroniczna Karta Lokalizacji Pasażera powinna też zawierać informację czy podróżny ma zaświadczenie o zaszczepieniu, byciu ozdrowieńcem lub ma negatywny wynik testu PCR na COVID-19.

Źródło : www.r.pl http://www.wiadomosciturystyczne.pl

Następny artykuł