Podróżowanie, formularze, Covid 19
Źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Niezbędnik turysty - podróżowanie w dobie COVID-19

21 Września 2020

Mimo, iż mogłoby się wydawać że formularzy jest nie dużo i są proste, to obserwujemy że jednak sprawiają nam trudność. Ciągle zmieniające się przepisy, pojawiające się nowe formularze wprowadzają chaos. Przygotowaliśmy krótki przewodnik -w jaki sposób przebrnąć przez tą dokumentację.

Wszystkie loty wymagają:

 1. Karty Lokalizacji Pasażera (Passenger Locator Form) – druk do wypełnienia długopisem przez każda osobę indywidualnie lub przez rodzinę.
 2. Deklaracja Pasażera dla Celów Ochrony Zdrowia Publicznego w związku z Covid-19 (Public Health C OVID-19 Passenger Self Declaration Form) – wypełniamy długopisem.
 3. Deklaracje zdrowotne wymagane w poszczególnych liniach lotniczych – wypełniane długopisem.

Dodatkowo wymagane dokumenty w poszczególnych krajach:

Turcja:

 • wymagane jest wypełnianie Deklaracji Zdrowotnej

Bułgaria:

 • wymagane jest wypełnianie Deklaracji Zdrowotnej

Grecja:

 • konieczne jest posiadanie kodu QR – otrzymujemy go na podstawie wypełnionego formularza PLF (Passenger Locator Form). Wypełnienie formularza jest obowiązkowe i należy formularz wypełnić na więcej niż 24 godziny przed wylotem na stronie: https://travel.gov.gr/#/. Po wypełnieniu formularza otrzymujemy kod QR w dniu wylotu i z kodem udajemy się na lotnisko. Brak kodu QR może spowodować odmowę przyjęcia na pokład samolotu.

Hiszpania:

 • konieczne jest posiadanie kodu QR - Wszyscy podróżni przed wjazdem do Hiszpanii są zobowiązani do wypełnienia formularza FCS, dostępny jest na stronie: www.spth.gob.es. Formularz należy wypełnić bezpośrednio przed podróżą - uzyskanie kodu QR jest możliwe dopiero na 48 godzin przed wjazdem do Hiszpanii. Brak kodu QR może spowodować odmowę przyjęcia pasażera na pokład samolotu.

Egipt:

 • z dniem 1 września 2020 r. wszyscy podróżni udający się do Egiptu zobowiązani są posiadać zaświadczenie wykonania testu RT-PCR z wynikiem negatywnym. Test powinien być wykonany 72 godziny przed planowanym lotem do Egiptu. Turyści nie nieposiadający w/w zaświadczenia mają możliwość poddania się testom w kierunku COVID-19 na lotnisku po przylocie do Egiptu. Koszt badania to 30 USD/os. Obowiązek wykonania testu nie obejmuje dzieci w wieku do 6 lat.

Tunezja:

 • Rząd tunezyjski wydał specjalne zezwolenia dla podróżnych przylatujących z Polski bez obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu RT-PCR na COVID-19. Z obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19 zwolnieni są podróżni, którzy wykupili pakiet turystyczny: przelot w 2 strony, transfer: lotnisko-hotel-lotnisko, pobyt w hotelu. W przypadku pasażerów, którzy kupili tylko bilety lotnicze („flight only”), podczas odprawy przy stanowisku check-in należy przedstawić negatywny wynik testu COVID-19 (RT-PCR), który należy przeprowadzić 72 godz. przed datą wylotu oraz należy zobowiązać się na piśmie do zastosowania 14-dniowego okresu kwarantanny w swoim miejscu zakwaterowania w Tunezji.

Madera:

 • Rząd Autonomicznego Regionu Madery od 1 lipca br. wprowadził wymóg testów na COVID-19. Wszyscy podróżni udający się na Maderę mogą z tego obowiązku wywiązać się na dwa sposoby:
 • Okazać służbom lotniskowym na Maderze negatywny wynik testu RT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem oraz podpisać specjalną deklarację. Dokument potwierdzający negatywny wynik testu musi być w języku angielskim lub portugalskim.
 • Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Madery, a cała procedura wykonania testu trwać około 1 godz.
 • Dodatkowo, na 24-48 godz. przed przybyciem na Maderę podróżni są zobowiązani wypełnić formularz dostępny na stronie https://madeirasafe.com/#/login

Cypr:

 • Wszyscy podróżni przed wjazdem na Cypr z kraju oznaczonego kategorią B* muszą okazać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonany nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą i są zobowiązani do uzyskania przepustki Cyprus Flight Pass (CFP), uprawniającej do odbycia lotu na Cypr. Przepustka dostępna jest na stronie: https://cyprusflightpass.gov.cy/ Po jego wypełnieniu Turysta otrzymuje maila z przepustką Cyprus Flight Pass, którą należy wydrukować i okazać na lotnisku w check-in. Formularz można wypełnić w dowolnym czasie jednak wysłanie i finalizacja procesu jest możliwe dopiero na 24 godziny przed wjazdem na Cypr. Podróżni są zobowiązani posiadać przy sobie wymagane dokumenty w wersji drukowanej w przeciwnym razie linie lotnicze odmówią przyjęcia na pokład samolotu (niemniej jednak weryfikowanie informacji podanych przez podróżnych w przepustce Cyprus Flight Pass nie należy do obowiązków linii lotniczych).

Sycylia:

 • do 30.09.2020 r. wszyscy podróżni przed wjazdem na Sycylię są zobowiązani do rejestracji za pośrednictwem platformy Sicilia Si Cura.

Rejestracja jest możliwa na 2 sposoby:

 • Strona internetowa z instrukcją do samodzielnej rejestracji (w j. angielskim): https://siciliasicura.costruiresalute.it/welcome
 • Bezpłatna aplikacja “SiciliaSiCura” na telefony z systemem IOS w sklepie App Store i z systemem Android w sklepie Google Play.

Materiał został przygotowany w oparciu o informacje ze strony: www.tui.pl,www.itaka.pl

Następny artykuł