Narciarze
Źródło: Obraz pasja1000 z Pixabay

Narciarski chaos

23 Listopada 2020

Wielka niepewność i chaos związany z decyzjami dotyczącymi uprawiania sportów zimowych spędza sen z powiek zarówno narciarzom jak i przedsiębiorcom organizującym wypoczynek zimowy.

Każdy kto kocha zimę i ruch na świeżym powietrzu już rozpoczął przygotowanie sprzętu narciarskiego do rozpoczynającego się sezonu, który zbliża się wielkimi krokami.

Jednak sezon narciarski to nadal wielka niewiadoma - jak ma on wyglądać. Chaos związany z podejmowanymi decyzjami rządowymi wprawia wszystkich w zakłopotanie.

Epidemia, pandemia, branża turystyczna, hotele, pensjonaty

Ze względu na sytuacją epidemiczną w Polsce, premier podczas sobotniej konferencji zapowiedział jeden termin ferii zimowych dla całej Polski, czyli 04.01-17.01.2021. Dodatkowa informacja to zamknięte hotele, pensjonaty, stoki i szkoły narciarskie, jednym słowem ferii zimowych w tym roku ma nie być.

Temat dość trudny, gdyż wiele osób prowadzących swoją działalność związaną z turystyką zimową nagle pozostaje bez możliwości zarobkowej. Niejednokrotnie całe rodziny prowadzące ośrodki narciarskie czy pensjonaty w okresie ferii zimowych generują zarobek, dzięki któremu mogą się utrzymać prawie cały rok. W niektórych miejscach przygotowania stoków narciarskich ruszyły już pełną parą, rozpoczęto naśnieżanie za pomocą armatek śnieżnych. Naśnieżenie odcinka trasy 700 metrów to koszt zbliżony do 20 000 zł dziennie. Po zapowiedziach sobotnich przez Premiera osoby pracujące w turystyce narciarskiej zdążyły szybko policzyć straty jakie osiągną bez odmrożenia tej gałęzi turystyki.

Sezon narciarski: Austria, Słowacja, Włochy, Szwajcaria

Wielu narciarzy skorzysta z oferty zimowej Państw, które przygotowują się na otwarcie sezonu narciarskiego, niestety w tym wypadku Polska straci ogromne pieniądze. Do takiego otwarcia szykuje się Słowacja, Austria, Szwajcaria czy Włochy. Cała branża turystyki zimowej czuje niesmak po zapewnieniach jeszcze w piątek przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzeja Gut-Mostowego że branża nie będzie zamknięta, nie wykluczał również możliwości wydłużenia ferii, aby ograniczyć liczbę osób wypoczywających w tym samym czasie w jednym miejscu. Wstępne przypuszczenia okazały się zupełnie sprzeczne z ostateczną decyzją. Jak do tej pory ferie zimowe w Polsce rozłożone były na kilka tygodni. Wówczas mieszkańcy poszczególnych województw w różnych terminach mogli planować wyjazdy w tym okresie i cieszyć się feriami zimowymi, korzystając między innymi ze stoków narciarskich czy szkółek jazdy na nartach.

Jeżeli ze strony rządowej zostanie podjęta ostateczna decyzja, że turystyka narciarska nie może ruszyć, to wiele firm pogrąży się w ogromnych kosztach i stratach. Ośrodki narciarskie będą potrzebowały potężnego wsparcia finansowego, żeby nie zbankrutować.

Podczas wczorajszej konferencji z Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosławem Gowinem i Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzejem Gut Mostowym zostały przedstawione i omówione argumenty dotyczące otwarcia branży narciarskiej przez przedstawicieli tego sektora turystyki. Po rozmowach został wypracowany kompromis, zakładający otwarcie branży w ścisłym reżimie sanitarnym, tak aby narciarze i snowboardziści byli bezpieczni na stokach narciarskich. W dniu dzisiejszym wiceminister Jarosław Gowin ogłosił otwarcie stoków narciarskich w zimie oraz podziękował Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu i przedstawicielom branży narciarskiej za "świetną współpracę". Jednak otwarcie stoków narciarskich nie jest równe z otwarciem hoteli i pensjonatów. Nadal do dnia 17.01.2021 wszystkie obiekty oferujące noclegi mają pozostać zamknięte. Zatem korzystanie ze stoków narciarskich będzie możliwe tylko dla osób mieszkających w pobliżu ośrodków narciarskich lub dla narciarzy mogących w ciągu jednego dnia dojechać na stok, poszusować i wrócić do domu. Trzymajmy kciuki za pojawienie się również dobrych wiadomości dotyczących otwarcia pensjonatów i hoteli, aby każdy mógł skorzystać z wypoczynku w górach, w końcu ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie.

Źródło: www.money.pl

Następny artykuł