fitness, kobieta
Źródło: StockSnap z Pixabay

Najnowsze badania neurobiologów dowodzą, warto uprawiać neurofitness!

25 Października 2020

Neurofitness – znasz takie słowo? Chciałbyś się dowiedzieć co to znaczy? A może chcesz doświadczyć zmian w swoim życiu, spróbować czegoś nowego? Zmiany w naszym życiu, w naszych przyzwyczajeniach budują nowe obwody w układzie nerwowym, nowe połączenia, tworzą nowych nas.

Najnowsze badania neurobiologów dowodzą, że nie jesteśmy skazani na niedoskonałość naszego układu nerwowego, możemy sami go wyregulować, wytrenować.

Czym jest neurofitness i jak go wykonać?

Abyśmy mogli inaczej niż do tej pory, reagować, postrzegać, odczuwać musimy wytworzyć nowe drogi układu nerwowego, w których jest "zapamiętana" nowa reakcja organizmu. Przywołując codziennie pożądane doznania trenujemy nasz układ nerwowy, rozbudowujemy go, tak jak sportowiec swoje ciało. Wybierając świadomie swoje reakcje, zachowania możemy z czasem wytworzyć nową osobowość.

Trenując ciało, mięśnie, sylwetkę niezbędna jest regularność ćwiczeń fitness, wówczas po 3 miesiącach możemy zobaczyć widoczne efekty. Podobnie jest, przy fitnessie układu nerwowego, pełna mielinizacja (ostateczne powstanie nowej ścieżki nerwowej) trwa około 3 miesiące, przez ten czas codziennie, wytrwale należy powtarzać nowy, pożądany stan psychiczny, emocje i doświadczać ich w ciele. Np. pragnąc odczuwać więcej optymizmu i radości w swoim życia, codziennie, w chwili spokoju i relaksu wyobrażamy sobie siebie, w radosnej sytuacji, przyjemnym miejscu. Dobrze zobaczyć swoją uśmiechniętą twarz, usłyszeć radosny śmiech, poczuć lekkie ciało, pobyć w tym stanie parę minut. Nasz mózg zaczyna to zapamiętywać, tworzą się nowe połączenia nerwowe, dzięki temu ciało będzie łatwiej sięgać po odczucie radości, pozytywny stan ciała i umysłu.

Badania naukowe pokazują, że zmiany są rozwojem naszego mózgu.

Stare, nawykowe myślenie, działanie, odtwarzanie codziennie tych samych czynności, w ten sam sposób powoduje zatrzymanie rozwoju naszego mózgu i całego układu nerwowego. Nowe wybory, robienie codziennych czynności w inny sposób, w innej kolejności (np.iść do pracy inną drogą niż zawsze), nauka gry na instrumencie czy nauka języków, w każdym wieku wspomaga neuroplastyczność mózgu. Zmiany w naszym życiu, w naszych przyzwyczajeniach budują nowe obwody w układzie nerwowym, nowe połączenia, tworzą nowych nas.

Jeżeli wpadniemy w nawyk świadomego neurotreningu, będziemy często przywoływać przyjemne uczucia w ciele i umyśle, po dłuższym czasie odkryjemy przemianę, transformację naszej osobowości. Niezbędna jest regularność, cierpliwość, zaangażowanie aby efekt był trwały i spektakularny. Zmiana jest naszym rozwojem.

Następny artykuł