test-5434382_1920
Źródło: Obraz Elchinator z Pixabay

Na wrocławskim lotnisku przetestujesz się na COVID-19

23 Listopada 2020

Już od poniedziałku 23 listopada w Porcie Lotniczym Wrocław można się testować. Testy wykonywane są metodą Real Time-qPCR, jedną z najbardziej sprawdzonych genetycznych technik diagnostycznych w kierunku COVID-19. Testy będą dostępne dla wszystkich, bez rejestracji. Badanie pozwala zweryfikować, czy w danej chwili w organizmie pacjenta obecny jest wirus SARS-CoV-2.

Już od poniedziałku 23 listopada w Porcie Lotniczym Wrocław można się testować. Punkt ma charakter drive-thru i będzie dostępny dla wszystkich chętnych, bez rejestracji. We współpracy z lotniskiem uruchamia go wrocławski instytut badawczy Łukasiewicz – PORT. Procedury i sposób organizacji punktu zapewniają bezpieczeństwo osobom badanym, pasażerom oraz pracownikom lotniska.

Punkt będzie działał na terenie lotniska, ale niezależnie od procedur lotniskowych i poza budynkiem terminalu, na wydzielonym specjalnie do tego celu parkingu B. To znaczy, że na lotnisko przyjechać może każda osoba zainteresowana przeprowadzeniem testu, niekoniecznie przed lub po zakończeniu podróży lotniczej. Punkt ma charakter drive-thru, czyli osoba badana przez cały czas pozostaje w samochodzie.

Punkt na lotnisku będzie dostępny od godz. 8:00 do 12:00. Koszt jednego badania to 435 zł brutto.

Jak przebiega procedura?

Cała procedura w punkcie na lotnisku trwa kilka minut. W pierwszym etapie personel przeprowadza krótki wywiad niezbędny do uzupełnienia dokumentacji medycznej, prosi pacjenta o zdezynfekowanie rąk i, po ściągnięciu przez niego maseczki, specjalną szpatułką pobiera wymaz z gardła i nosa. Tak przygotowana próbka zostaje zabezpieczona w specjalnym pojemniku i przekazana do Laboratorium Diagnostycznego na terenie Łukasiewicz – PORT. Dodajmy, że Laboratorium zostało wpisane na prowadzoną przez Ministerstwo Zdrowia listę laboratoriów COVID-19. Wyniki wydawane są do 48 h. Możliwe jest też tłumaczenie wyniku na angielski (dodatkowo kosztuje to 50 zł).

Pod względem organizacyjnym i logistycznym wszystko jest już dopięte na ostatni guzik i gotowe do startu od poniedziałku 23 listopada. Obsługa punktu działa oczywiście w reżimie sanitarnym i zgodnie z procedurami zapewniającym pełne bezpieczeństwo zarówno dla osób badanych, jak i pasażerów oraz dla pracowników lotniska. Lokalizacja punktu na lotnisku jest bardzo dogodna komunikacyjnie, zarówno dla mieszkańców Wrocławia, jak i wszystkich Dolnoślązaków. Terminal jest położony bardzo blisko zjazdu z Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i niedaleko węzła z autostradą A4. Ma też bezpośrednie połączenie z Obwodnicą Leśnicy, co ułatwia dojazd od strony zachodniej.

Osoby poddające się testom, które wjadą na teren terminalu, nie będą ponosić opłaty parkingowej (wjazd na parking B znajduje przed głównymi szlabanami parkingowymi). Bilety są walidowane w punkcie pobrań.

Jak się przygotować do pobrania wymazu?

Przed przyjazdem należy przepłukać usta przegotowaną wodą i nie jeść przynajmniej na 2-3 godziny przed pobraniem wymazu. Bezpośrednio przed pobraniem wymazu:

  • nie myć zębów;
  • nie stosować płynów do płukania ust;
  • nie używać gum do żucia lub tabletek/cukierków do ssania;
  • nie czyścić nosa (płukanie, wydmuchiwanie);
  • wyjąć ruchome protezy zębowe.

Osoba, od której pobierany będzie wymaz musi posiadać dowód osobisty – niezbędny do identyfikacji danych, maseczkę/przyłbicę – założoną minimum na czas obecności na terenie lotniska, środek do dezynfekcji rąk – przed pobraniem należy zdezynfekować ręce.

źródło: Informacje udostępnione przez Łukasiewicz – PORT dla http://airport.wroclaw.pl/

Następny artykuł