liście szron czerwony
Źródło: Obraz Perez Vöcking z Pixabay

Na Nowy Rok - zakochaj się w życiu

25 Stycznia 2021

Otaczający nas świat jest pełen cudownych widoków, kolorów, dźwięków, karmi wszystkie nasze zmysły. Mamy nieustanny dostęp do tego bogactwa, jeżeli tylko Jesteśmy obecni, przechodzimy z trybu działania do stanu Bycia i Zanurzenia w Życiu. Obserwujemy piękno świata zewnętrznego i poprzez docenienie go, tworzymy to piękno w nas samych.

Bądź uważna

Pięknego, soczystego życia można się nauczyć, musimy tylko pozwolić sobie na chwilę zatrzymać się i wyłączyć umysł, który blokuje zmysły. Jest w naszym życiu bardzo wiele chwil, które są warte zauważenia, świadomego przeżycia i zapamiętania. Piękne wspomnienia, włączenie przeżywania piękna w swoje odczucia na poziomie całej swojej istoty - ciała, emocji i duszy, to genialny zasób. Żeby go budować, musimy odnaleźć w sobie umiejętność bycia w chwili obecnej. Bycie w tu i teraz jest czymś naturalnym i wrodzonym, wystarczy popatrzeć na otwartość i zaciekawienie światem u małych dzieci. Możemy z czasem zapomnieć, że istnieje taki sposób funkcjonowania, ale zawsze, naprawdę zawsze możemy do niego znowu wrócić.

Pozwól sobie na wyjście z trybu działania

Żeby być w stanie codziennie, choć przez chwilę przeżywać w taki sposób otaczający nas świat, musimy ćwiczyć Bycie, świadomą obecność w teraźniejszości. Znajdź, co coś napełnia Cię zachwytem, to może być konkretny przedmiot, osoba, wspomnienie. Poczuj, jak odczuwanie piękna, zachwytu, miłości wypełnia każdą komórkę Twojego ciała, zauważ emocje, które się pojawiają. Nie analizuj, nie oceniaj, po prostu Bądź i doświadczaj. Twoje ciało, układ nerwowy zapamięta to odczucie i będziesz mogła wracać je przywoływać w dowolnym momencie.

Zacznij od opisanego poniżej ćwiczenia i praktykuj je przez kilka minut każdego dnia

Przenieś uważność na doznania płynące ze zmysłów, zaniechaj obserwowania własnych myśli, planowania, analizowania tego, jak się czujesz. Poczuj swoje ciało, kontakt stóp z podłożem, jeżeli siedzisz - pośladków i pleców z krzesłem czy kanapą. Jakie dźwięki do Ciebie docierają, jakie jest ich natężenie? Co pojawia się gdy milknie jeden z dźwięków? Zauważ, jak zmienia się przyroda, światło w zależności od pory dnia i pory roku (niezależnie od tego czy mieszkasz w dużym mieście czy poza - zawsze jest jakaś przyroda:) Zrób świadomy wdech i wydech, to że żyjesz i oddychasz jest cudem, daj sobie chwilę, by to poczuć.

Jeżeli coś pijesz, zwróć uwagę na fakturę kubka czy filiżanki, którą trzymasz, jaka jest w dotyku, jaką ma temperaturę, jaki kolor? Jak czujesz dotyk materiału ubrania, które masz na sobie? Jak dotyk powietrza na skórze?
Jakie zapachy wypełniają miejsce czy pomieszczenie w którym się znajdujesz?

Następny artykuł