Test na koronawirusa
Źródło: Obraz Peggy Choucair z Pixabay

Na lotnisku w Warszawie otwarte są dwa punkty szybkich testów na Covid-19

1 Kwietnia 2021

Na lotnisku imienia F. Chopina w Warszawie zostały otwarte dwa punkty pobrań, gdzie podróżni wracający do Polski będą mogli wykonać szybkie testy na Covid-19. Umożliwienie wykonania tych testów na lotnisku ma pomóc podróżnym dotyczącym kwarantanny zgodnie z nowymi przepisami wprowadzonymi przez Rząd Polski 29 marca.

Od dnia 30 marca 2021 obowiązują nowe przepisy dla osób przekraczających granicę Polski. Wszyscy podróżni muszą poddać się kwarantannie lub okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. Z powstałych punktów pobrań mogą skorzystać osoby przylatujące zarówno z krajów strefy Schengen, jak i strefy non-Schengen. Wcześniej takie rozwiązanie zaproponował już m.in. port lotniczy we Wrocławiu czy port lotniczy w Katowicach.

Nowe miejsca, w których można wykonać test zlokalizowane są w terminalu przy Gate 34-35 oraz w hali odbioru bagażu przy taśmie nr 7 na lotnisku w Warszawie. Pierwszy punkt jest zlokalizowany jeszcze przed kontrolą zaświadczeń Straży Granicznej i jak informuje lotnisko, stworzono go z myślą o pasażerach przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen. Punkt będzie czynny codziennie od ok. godziny 6:00 do 24:00. Za antygenowy wynik testu, który jest niezbędny do uniknięcia obowiązkowej kwarantanny zapłacić trzeba 170 zł i czeka się na niego ok. 20 minut.

Drugi punkt zorganizowany został przez Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Ma on służyć podróżnym przylatującym do Polski z krajów strefy Schengen, jak i krajów strefy non-Schengen. Punkt będzie otwarty od 6:30 rano do ostatniego planowego przylotu. Koszt wykonania testu to 200 zł w tym punkcie a wynik w formie papierowej wydawany jest w języku angielskim lub polskim po około 20 minutach.

Nowe przepisy graniczne w Polsce obowiązujące od 30 marca:

Nastąpił podział na osoby przylatujące z krajów Schengen oraz Non Schengen. Pierwsza grupa musi poddać się obowiązkowej samoizolacji, chyba że okaże negatywny wynik testu na COVID-19. Wykonać go może jeszcze przed przekroczeniem granicy. W przypadku osób ze strefy non-Schengen, wykonanie wcześniejszego testu nie zwalnia z kwarantanny. Konieczne jest poddanie się izolacji po przekroczeniu granicy Polski i dopiero na terenie naszego kraju można wykonać badanie, którego negatywny wynik będzie zwalniał z kwarantanny.

Źródło: www.lotnisko-chopina.pl

Następny artykuł