serce kwiat
Źródło: Sergey Mikheev on Unsplash

Na koniec roku - podsumuj swoje zasoby

30 Grudnia 2020

Chyba większość z nas cieszy się, że rok 2020 się kończy i ma nadzieję, że 2021 będzie lepszy i po prostu normalny.

Każdy z nas posiada w sobie wszystko, czego potrzebuje aby szczęśliwie żyć i wzrastać. Czasem tylko potrzebujemy odnaleźć w sobie, skontaktować się ze swoimi zasobami i je poczuć. Dodatkowo, mamy jeszcze zasoby zewnętrzne w postaci relacji społecznych i sieci wsparcia społecznego, zasobów finansowych, czasu.

Czym są zasoby wewnętrzne?

To nasza unikalna, niepowtarzalna jakość, na którą składają się cechy fizyczne, zdrowie, cechy osobowości, umiejętności społeczne, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach i zarządzania swoimi emocjami, wiedza i kompetencje oraz doświadczenia życiowe. Czy to Cię zaskakuje, dziwi? Suma tego, kim jesteśmy, co potrafimy, wraz z unikalną historią naszego życia, doświadczeniami to ogromny zasób. Jestem tu, żyję, przeszłam przez wszystkie dobre, trudne i bardzo trudne sytuacje, które mi się przydarzyły. Moje cechy osobowości, sposoby reagowania i radzenia sobie od zawsze pomagały mi przetrwać. Dziś mogę popatrzeć na to, jak wiele już mam, podziękować sobie za to, że Jestem i zadecydować czy potrzebuję, chcę coś zmienić. Może poczujesz, że jesteś gotowa wejść głębiej do swojego wnętrza i poszukać tam poczucia bezpieczeństwa, które jest mniej zależne od okoliczności zewnętrznych, połączenia ze światem, z ludźmi, z przepływem życia.

Zamiast podsumowania roku, podsumuj swoje zasoby

Zatrzymaj się teraz na chwilę i wypisz na kartce swoje zasoby, wszystko co Ci pomaga w życiu. To mogą być proste rzeczy, jak na przykład łatwość zasypiania i dobry sen, co brzmi dość zwyczajnie ale to, że mogę się wyspać nawet z czasie gdy mam dużo stresu w życiu lub gdy dziecko budzi się siedem razy w nocy na karmienie, jest czymś wspaniałym. Podobnie, jeżeli rzadko chorujesz, masz silny organizm, dobrze tolerujesz wszystkie rodzaje pokarmu, łatwo utrzymać Ci prawidłową wagę. Skup się na zasobach związanych z Twoim ciałem fizycznym i zdrowiem, sposobami reagowania i radzenia sobie, umiejętnościami społecznymi, mocnymi stronami, wiedzą, kompetencjami zawodowymi, duchowością. Jakie są Twoje zasoby zewnętrzne? (wsparcie innych osób, dobre relacje, czas, zasoby finansowe)? Zauważ, jak wiele masz….

Następny artykuł