liście natura roślina
Źródło: Beata Krokowska galeria własna

Meridian stretch - jak poprawić przepływ energii w ciele

19 Września 2020

W TCM, tradycyjnej medycynie chińskiej, każdy człowiek przychodzi na świat z określoną ilością energii życiowej, zwaną qi. W zależności od trybu życia i wydarzeń życiowych, energia ta jest zużywana. Człowiek żyje dopóki zasoby qi się nie wyczerpią, na szczęścia TCM proponuje różne metody, które pozwalają na zachowanie zasobów energii qi a nawet ich odnawianie. 

Qi to energia życiowa, o której możemy powiedzieć, że jest niepodzielona. Rozczepia się ona dopiero na yin, pierwiastek żeński i yang, pierwiastek męski. Yin to energia kobieca, skierowana do wewnątrz, opadająca, ciężka, związana z ziemią, księżycowa, ciemna. Yang jest męska, gorąca, wznosząca się, lekka, świetlista, słoneczna. Kiedy te dwie jakości są w równowadze, jesteśmy zdrowi i mamy dobry poziom energii życiowej.

Energia Qi płynie w kanałach energetycznych zwanych meridianami. W ludzkim ciele jest 20 meridianów, które łączą się ze sobą i ta sieć oplata całe nasze ciało.Wyróżniamy 12 meridianów głównych, odpowiadających 12 organom wewnętrznym.

Meridian stretch to bardzo prosta i uniwersalna metoda ćwiczeń, jej celem jest poruszenie przepływu energii życiowej w meridianach oraz zharmonizowanie pierwiasta yin i yang, co wpływa na regulowanie pracy całego organizmu. Może ją stosować każdy, bez względu na wiek i stopień zaawansowania.

Zaczynamy od otwarcia przedniego i tylnego głównego kanału energetycznego, kanał przedni związany jest z energią yin, a kanał tylni z energią yang. Następnie wykonujemy 6 ćwiczeń, które rozciągają, pobudzają przepływ energii w 12 meridianach w naszym ciele i regulują pracę 12 narządów, które są im przypisane: Każdej parze narządów przypisany jest również jeden z pięciu elementów, czyli żywiołów.

  • meridiany płuc i jelita grubego w elelmencie metalu
  • meridiany żołądka oraz śledziony i trzustki w elemencie ziemi
  • meridiany serca i jelita cienkiego w elemencie ognia
  • meridiany nerek i pęcherza moczowego w elemencie wody
  • meridiany osierdzia i potrójnego ogrzewacza w elemencie ognia. Potrójny ogrzewacz to narząd, który nie występuje w medycynie zachodniej, możemy rozumieć go raczej, jako trzy jamy ciała - górną, która obejmu klatkę piersiową, środkową, obejmującą nadbrzusze oraz dolną obejmującą podbrzusze.
  • meridiany wątroby oraz woreczka żółciowego w elemencie drewna

Kończymy relaksacją w pozycji leżącej. W zależności od pory dnia i poziomu energii, meridian stretch może być bardziej balansujący lub wyciszający. Ważne jest, żeby nie forsować ciała i nie utrzymywać na siłę niewygodnych pozycji, ponieważ gdy całe ciało jest napięte, energia nie popłynie swobodnie.

Meridian stretch wykonywany regularnie pozwala poprawić funkcje życiowe oraz zapobiegać chorobom, zmęczeniu, spowolnić procesy starzenia, wyciszyć umysł, poprawić koncentrację i odporność na stres. Pracę z meridianami i energią qi znajdziemy również w treningu BODYART, który jest oparty na koncepcji TCM oraz pięciu żywiołów, szczególnie w BODYART Flow.

Następny artykuł