Meksyk - zagionione miasta Majów
Będąc dzieckiem z zapartym tchem czekałam na kolejny odcinek serialu animowanego „Tajemnicze Złote Miasta”.
Była to opowieść o trójce dzieci pochodzących z różnych światów i kultur ale wspólnie poszukujących zaginionych złotych miast na kontynencie Ameryki Południowej. Dzieci podczas Swojej podróży odkrywają tajemnicze rysunki, budowle, wynalazki napędzane energią słoneczną czy Swoimi medalionami, poznają tajemniczych ludzi, kultury i zagadki jednocześnie odkrywając dawne cywilizacje i tajemnicze miasta. Serial ten wywarł Na mnie tak ogromne wrażenie, że już wtedy zrodziło się marzenie odkrywania świata, podróżowania i odnalezienia cudów na ziemi...
Po kilkunastu latach udało się jedno z pierwszych marzeń zrealizować – a mianowicie odwiedzić Meksyk, półwysep Jukatan i odnaleźć zaginione miasta…..
Moja podróż to wycieczka objazdowa po Jukatanie i bardzo ciekawa trasa. Udało się zobaczyć i odnaleźć zaginione miasta: Tulum, Palenque, Chichen Itza, Uxmal. Odwiedziłam stare, kolonialne miasta : Merida i Campeche, dodatkowo Park z wodospadami Aqua Azul oraz niesamowite studnie krasowe – Cenote.
Tulum
Pierwszym punktem wycieczki było – Tulum. Najbardziej urzekające krajobrazowo zaginione miasto Majów, położone na 12 metrowym klifie z widokiem na turkusowe wody morza. Jest to jedyne miasto Majów położone nie w dżungli a na wybrzeżu, było otoczone murami i posiadało port. Jest jednym z najpiękniej położonych starożytnych miast na ziemi.
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Tulum
projektwypoczynek.pl
Palenque
Kolejne ważne miejsce to Palenque. Jest jednym z najciekawszych i najlepiej zachowanych miast Majów położonych w stanie Chiapas - zanurzone w samym sercu dżungli. Zabytki, pałac, świątynie i otaczająca go dżungla z tętniąca swoimi odgłosami robią ogromne wrażenie na odwiedzających. Można podziwiać budowle i przyrodę, które razem od tysięcy lat wprawiają w zachwyt.
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Palenque
projektwypoczynek.pl
Chchen Itza
Będąc w Meksyku nie można zapomnieć o prekolumbijskim mieście Chichen Itza – założonym przez ludy starożytnych Majów. Zachowane w idealnym stanie zabytki – Piramida Kukulka, Świątynie 1000 Kolum i Jaguara, obserwatorium astronomiczne i największe boisko do gry w Pelotę zostawiają wrażenia w pamięci na zawsze. Miasto to jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i zaliczane do jednego z siedmiu cudów Świata .
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Chichen Itza
projektwypoczynek.pl
Uxmal
Na trasie zatrzymujemy się w Uxmal – kolejne miasto zatopione w dżungli i centrum religijne Majów, z największą budowlą prekolumbijską w Ameryce – Piramida Czarownika. W porównaniu do innych piramid ta posiada zaokrąglone boki, jest olbrzymia i imponująca. Zwiedzamy również Świątynię Wróżbity i zabudowania Czworokąta Mniszek - legenda mówi, że tutaj miały spędzać swoje ostatnie dni osoby składane w ofierze bogom.
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Uxmal
projektwypoczynek.pl
W czasach najazdów Konkwistadorów na miasta Majów, uczono niewierzących „dzikusów” wiary w jednego Boga, miasta i kultura Majów zostały niszczone. Wtedy też budowano Nowy Świat - nowe miasta. Udało mi się zobaczyć dwa piękne kolonialne miasta: Campeche i Meridę.
Campeche
Campeche – a właściwie San Francisco de Campeche, to miasto portów położone nad Zatoką Meksykańską. Urzeka Swoim >
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Campeche
projektwypoczynek.pl
Merida
Drugim odwiedzonym miastem kolonialnym jest Merida – miasto zostało zbudowane na miejscu dawnego miasta majów Ichkanzihóo co znaczy miasto pięciu wzgórz (w dawnym mieście Majów chodziło o pięć piramid). Materiał z którego zbudowano miasto pochodził z rozebranych piramid, Świątyń i zabudowań starego miasta. Mieszkańcy obawiając się wrogości Majów otoczyli miasto murami, które pozostały do dnia dzisiejszego. Miasto się rozrosło, jest dużo większe i sięga poza mury jednak starówka zachęca do spacerowania.
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Merida
projektwypoczynek.pl
Cenote
Półwysep Jukatan to nie tylko zaginione miasta ale również przyroda. Koniecznie trzeba zobaczyć studnie krasowe – Cenote. Na Jukatanie znajduje się kilka tysięcy cenot – pełniły one funkcje rytualne dla Majów (łączyły świat żywych ze światem zmarłych) oraz stanowiły główne źródło wody pitnej. Dziś można w takich studniach zażywać kąpieli.
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Cenote
projektwypoczynek.pl
Aqua Azul
Niesamowitym miejscem są Wodospady Agua Azul - to około 500 pojedynczych kaskad ciągnących się przez kilkaset metrów wzdłuż rzeki. Krystalicznie czysta woda o błękitnym kolorze zachęca do zanurzenia – co w wyznaczonych miejscach jest dozwolone. Kolor wody wodospady zawdzięczają dużej zawartości minerałów, zwłaszcza węglanu sodu i wodorotlenku magnezu.
Zdjęcie prywatne Aleksandra Filipowska Meksyk Wodospady Aqua Azul
projektwypoczynek.pl
Podróż niesamowita, pełna zaskakujących wrażeń. Kultura, budowle, zabytki, dżungla i przyroda sprawiły, że poczułam się jak moi bohaterowie z dzieciństwa. Też odkryłam zaginione miasta i coś jeszcze – że kocham poznawać i odkrywać Świat. Zatem kolejne zaginione miasta, nowe kultury i nowe miejsca na Mnie czekają... .
Następny artykuł