mexican-flag-3001452_1920
Źródło: Obraz JoeBamz z Pixabay

Meksyk - aktualne warunki wjazdu

2 Stycznia 2021

Aktualne warunki wjazdu do Meksyku. Jakie dokumenty są zobowiązani wypełnić turyści? Czy muszą wykonać przed wylotem test na covid-19?

Przy wjeździe do Meksyku nie ma obowiązku okazania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

Podróżni zobowiązani są do wypełnienia Deklaracji Zdrowia (CUESTIONARIO DE IDENTIFICACIÓN DE FACTORES DE RIESGO EN VIAJEROS) w formie online pod linkiem: https://afac.hostingerapp.com/.

Formularz należy wypełnić przed wylotem z Polski po dokonaniu odprawy, gdy znany jest już numer siedzenia w samolocie. Większość linii lotniczych udostępnia możliwość dokonania odprawy online. Odprawa online z kolei wymaga numeru rezerwacji, której B.P. Itaka dokonuje w liniach lotniczych. Numer ten można uzyskać dopiero na tydzień przed planowanym wylotem, kontaktując się z pracownikiem biura (wcześniej ten numer nie jest znany).

Po wypełnieniu formularza otrzymuje się kod QR, który wydrukowany lub w wersji elektronicznej należy okazać po wylądowaniu na lotnisku w Meksyku. Każdy uczestnik powinien uzyskać osobny kod QR. Jeśli kilka osób generuje kod z jednego urządzenia, przed każdym kolejnym uzupełnieniem formularza należy załadować stronę na nowo.

Ważne! Jeśli przelot odbywa się z przesiadką, w formularzu należy podać dane lotu i nr siedzenia zgodnie z ostatnim odcinkiem lotu, który kończy się lądowaniem w Meksyku.

Bezpieczeństwo

W większości kraju obowiązuje drugi najwyższy stopień zagrożenia epidemiologicznego. Większość sklepów i usług funkcjonuje z restrykcjami, m.in. obowiązkowe dezynfekcje rąk i obuwia, pomiar temperatury, maksymalna liczba klientów, wyznaczone kierunki ruchu, wejścia i wyjścia, w niektórych przypadkach także ograniczone dni i godziny przyjęć. Meksyk nadal znajduje się w szczytowym momencie pandemii, każdego dnia rejestrowane są tysiące nowych przypadków zakażenia i setki zgonów z powodu Covid-19. Większość zachorowań i zgonów zarejestrowano w środkowym Meksyku, w szczególności w aglomeracji Miasta Meksyk. W poszczególnych stanach i miastach mogą obowiązywać różne restrykcje w podróży i przemieszczaniu się oraz częstsze kontrole policyjne. Wiele atrakcji turystycznych pozostaje zamkniętych. Obowiązują niejednolite i zmienne przepisy dot. korzystania z plaż.

Od początku pandemii Covid-19 Meksyk pozostawił otwarte swoje granice lotnicze. Szereg linii lotniczych obsługuje międzynarodowe rejsy z Europy lub USA do Meksyku. Nie przewiduje się restrykcji w ruchu polskich obywateli. Kwarantanna po przylocie nie jest obowiązkowa, ale może zostać zarządzona przez miejscowe służby wobec wybranych podróżujących. O ile podróż z terytorium UE w każdym celu jest dozwolona, to funkcjonariusze graniczni częściej sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku. W konsekwencji wzrosła liczba podróżujących z państw UE, deklarujących cel turystyczny, którzy nie zostają wpuszczeni do kraju.

Aktualne informacje rządu Meksyku na temat sytuacji epidemiologicznej są dostępne na stronie https://coronavirus.gob.mx/datos/.

źródło: materiały Biura Podróży Itaka, https://www.gov.pl

Następny artykuł